Nowości w systemie macOS Big Sur

macOS Big Sur to kolejna, po macOS Catalina, wersja systemu macOS, która została zaprezentowana podczas WWDC swoją premierę miała 12 listopada 2020 roku. Zmiany w niej w dużej części skupiają sie na zmianach w interfejsie graficznym, gdzie wiele elementów przypomina teraz te z iOS oraz iPadOS. Jednak ważniejszą nowością jest to, ze został on przystosowany do procesorów M1 od Apple, które pojawiły się już w najnowszych komputerach. To spowodowało, że system ten rozpoczyna numerację systemów wersji “11”. Jednak ciągle możemy korzystać z tego systemu na komputerach z procesorem Intel.

Najważniejsze nowości w systemie macOS Big Sur

Interfejs graficzny

Pierwszym co zwróci naszą uwagę w nowym systemie będą prawdopodobnie zmiany w interfejsie graficznym systemu. Pasek boczny przeprowadzony przez całe okno, bardziej prześwitujący pasek górny, a także nowy wygląd docka z nowymi ikonami. Wiele z tych elementów może nam przypominać system iOS orz iPadOS. Szczególnie jeśli spojrzymy również na dwie kolejne nowości, które są “żywcem” z nich zapożyczone.

Nowe centrum powiadomień

Centrum powiadomień pojawia się teraz bezpośrednio nad pulpitem, a jego tło jest przeźroczyste. Połączono też kartę “Dzisiaj” (z widżetami) oraz “Powiadomienia” (z powiadomieniami), co jest dużo lepszym rozwiązaniem, bo przechodzenie miedzy niemi nie było wygodne.Ponadto, widżety mogą być różnej szerokości, co daje większe możliwości ich dostosowania.

Nowe centrum sterowania

Centrum sterowania umożliwia dużo wygodniejsze zarządzanie najważniejszymi ustawieniami w systemie. Wszystko jest łatwiej dostępne i bardziej czytelne. Zmienimy w nim szybko sieć WiFi, włączymy/wyłączymy Bluetooth, zmienimy jasność ekranu i klawiatury, ustawimy głośność dźwięku, ustawimy opcje wysyłania obrazu i wiele więcej.

Obsługa procesora Apple M1

Najważniejszą nowością tej wersji systemu jest obsługa procesora Apple M1. Charakteryzuje się on dużo większą wydajnością oraz oszczędnością zasobów, co przekłada się np. na dłuższe działanie na baterii. Przekonać się o tym mogą już posiadacze najnowszych MacBooków Pro, Air oraz Mac’ów mini. Stopniowo będą się ona pojawiać także w kolejnych modelach Mac’ów, jednak procesory Intel powinny być wspierane jeszcze przez najbliższe kilka lat.

Obsługa aplikacji z iPhone oraz iPad

Inną zaletą procesora M1 jest to, że bez problemu możemy uruchomić na nim aplikacje z iPhone’a i iPada. Dlatego funkcja ta dostępna jest tylko w najnowszych Mac’ach, które są w niego wyposażone. Oczywiście, korzystanie nie z wszystkich aplikacji ma sens, jednak znacznie rozszerzy to bibliotekę aplikacji na Mac’a, a także ułatwi pracę tym, którym zdarza się korzystać z w niej z aplikacji mobilnych. Teraz wszystko będą mogli wykonać na komputerze.

Safari

Wielu zmian doczekała się przeglądarka Safari. Oprócz lepszej wydajności i energooszczędności jest to: dostosowywanie wyglądu strony startowej, poprawiono wyglądu kart, możliwość tłumaczeń stron internetowych (niestety, jeszcze bez obsługi tłumaczenia na język polski), importowanie haseł z Chrome, monitorowanie haseł, obsługa odtwarzania YouTube oraz Netflix w 4K.

Wiadomości

Aplikacja Wiadomości została w całości przepisana, bazując na aplikacji Wiadomości na iOS. Umożliwiło to dodanie do niej nowych funkcji, takich jak: przypinane konwersacji do górnej części listy kontaktów, wyszukiwanie wiadomości, opcja dodania zdjęcia do grupowych konwersacji, odpowiadanie na konkretne wiadomości, dodawanie Memoji oraz tworzenie ich, nowy sposób dodawania grafik do wysłania.

App Store

W App Store z nowości znajdziemy: nowe kategorie: rozserzenai do Safari oraz widżety do centrum powiadomień oraz sekcję poświęconą prywatności każdej z aplikacji.

Mapy

Kolejne zmiany w Mapach, w których dodano funkcję “Look Around”, czyli odpowiednik Google Street View, jednak dalej bez zapowiedzi na dodanie w niej zdjęć z Polski. Poza tym opcje wyznaczania trasy dla rowerzystów, samochodów elektrycznych (z uwzględnieniem ładowarek elektrycznych) oraz dla osób, które chcą poznać nowe miejsca.

Inne nowości

Oprócz wyżej wymienionych, w systemie pojawiło się oczywiście wiele mniejszych nowości. Poniżej lista najważniejszych z nich:

  • możliwość rozpoczęcia aktualizacji systemu jeszcze przed jego zrestartowaniem, co skróci czas procesu aktualizacji,
  • przyśpieszenie działania Spotlight,
  • dodano słownik dwujęzyczny w wersji (między innymi) polsko-angielskiej,
  • przywrócono dźwięk “gongu” przy starcie systemu, można go jednak wyłączyć w Preferencjach systemowych,
  • funkcje edycji filmów w programie Zdjęcia,
  • łatwe przełączanie się słuchawek AirPods pomiędzy urządzeniami, np. z iPhone’a na Mac’a.

Usunięte funkcje

Oprócz nowych dodania nowych funkcji, kilku si tez pozbyto. Jednak tym razem nie znajdziemy tutaj żadnych, które wzbudzały by jakieś większe kontrowersje. Usunięto miedzy innymi:

  • program Narzędzie sieciowe,
  • widżet Kalkulator w centrum powiadomień,
  • opcję dodania wyników Siri z Centrum Powiadomień
  • możliwość usunięcia zegara z paska menu,
  • wsparcie dla Adobe Flash.
Pobierz system z Mac App Store

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*