macOS Catalina już dostępny! Co znajdziemy w nim nowego?

macOS Catalina (10.15) to kolejna wersja systemu macOS, którą pierwszy raz zaprezentowano podczas WWDC, a swoją premierę miała 7 października 2019 roku. Posiada ona wiele zmian i nowości, spośród k†órych jedną z ważniejszych jest usunięcie programu iTunes i zastąpienie go trzema aplikacjami: Muzyka, Podcasty orz Apple TV. Oprócz tego, pojawiło się też wiele zmian w obecnych aplikacjach, a także udostępniono zewnętrznym deweloperom tworzenie programów na macOS bazując na aplikacji z iOS, dzięki czemu w najbliższej przyszłości będziemy mogli spodziewać się pojawienia się większej ilości programów. Poniżej spis najważniejszych nowości i zmian.

Najważniejsze nowości w systemie macOS Catalina

Nowy program Muzyka

Zaprojektowany przede wszystkim z myślą o usłudze Apple Music, jednak w dalszym ciągu możemy zaimportować do niego naszą całą kolekcję muzyczną i słuchać utworów, które posiadamy lokalnie, na dysku. Dodatkowo posiada także dostęp do sklepu Music Store, w którym możemy kupować poszczególne utwory na własność. Jedną z ciekawych funkcji jest też możliwość wyświetlania słów piosenki, która właśnie jest odtwarzana.

Nowy program Podcasty

Przeznaczony dla osób, które subskrybują podcasty. Najważniejsza w nim jest karta “Słuchaj teraz”, w której znajdziemy najnowsze odcinki subskrybowanych podcastów, a także sugestie innych programów, którymi moglibyśmy być zainteresowani. Wszystkie dostępne podcasty do subskrypcji znajdziemy w karcie “Przeglądaj”, wyświetla ona także najciekawsze z nowych podcastów, czy też te najpopularniejsze. Natomiast w karcie “Biblioteka” znajdziemy wszystkie nasze subskrybowane podcasty i będziemy mieli dostęp do ich dowolnych odcinków.

Nowy program Apple TV

Program Apple TV przeznaczony jest obecnie przede wszystkim dla tych, którzy kupują lub wypożyczają filmy i seriale w sklepie Apple. Jednak w raz z premierą Apple TV+ będzie on zdecydowanie częściej wykorzystywany, także wśród polskich użytkowników. Posiada on trzy główne karty: Obejrzyj teraz, Filmy i Biblioteka. Pierwsza z nich daje łatwy  dostęp do, spersonalizowanych pod Twoje gusta, filmów i seriali, które mogą Ci się spodobać. W “Filmach” będziemy mieli możliwość przeglądania oraz wyszukiwania filmów i seriali do kupienia/wypożyczenia, a w “Biblioteka” znajdziemy zakupione wcześniej filmy i seriale. Ciekawa jest też w nim sekcja “Kids”, która daje dostęp do treści dla dzieci w różnym wieku.

Usunięcie iTunes

Jest to oczywiście skutek rozdzielenia go na trzy, wyżej wspomniane, aplikacje. Dodatkowo warto wspomnieć, że możliwości zarządzania iPhonem, które wcześniej znajdowały się w niej (kopia zapasowa, synchronizacja danych itp.) znajdziemy aktualnie w Finderze, po podłączeniu iPhone’a do Mac’a.

Programy zewnętrznych deweloperów z iOS

Zeszłoroczna wersja systemu, macOS Mojave, posiadała kilka aplikacji, które Apple przeniosło z wprost z systemu iOS. Tym razem technikę tą udostępniono także zewnętrznym programistą, co umożliwiło im łatwe stworzenie programów na macOS, bazując na aplikacjach z iOS. Spośród już przeniesionych aplikacji, dostępnych już w Mac App Store możemy wymienić między innymi: Twitter, Post-it, Jira, TripIt, Rosetta Stone. Jednak z czasem powinno się pojawiać ich coraz więcej. Zyskają na tym i deweloperzy, którzy stosunkowo łatwo będą mogli udostępnić swoje programy na nowym rynku, ale przede wszystkim użytkownicy, którzy będą mieli większy wybór programów w systemie macOS.

Nowa wersja programu Zdjęcia

Duże zmiany znajdziemy w programie Zdjęcia. Jeszcze bardziej przypomina ona teraz swój odpowiednik z iOS. Karta “Zdjęcia” daje nam dostęp do najlepszych zdjęć i kolekcji z naszej biblioteki. W innych kartach znajdziemy filmy stworzone na podstawie zdjęć i filmików jako “Wspomnienia”, ulubione zdjęcia, fotografie zorganizowane ze względu na dane miejsce oraz osoby, które na nich się znajdują itp. Oprócz tego, wyświetlane są teraz większe podglądy zdjęć, filmiki i live photo są automatycznie odtwarzane, a program sam wybiera tylko najlepsze ujęcia, dziki czemu nie będziemy widzieć powtarzających się zdjęć. Oczywiście mamy też dostęp do zwyczajnej siatki z kolejno ułożonymi naszymi wszystkimi zdjęciami.

Nowa wersja programu Przypomnienia

Program został całkowicie przeprojektowany. Pierwsza zauważalna zmianą są 4 inteligentne listy “Dzisiaj”, “Zaplanowane”, “Oflagowane” oraz “Wszystkie”. Możemy w nich znaleźć odpowiednie: zadania na dzisiaj, zadania, które mają określony czas na wykonanie, oznaczone zadania oraz całą naszą listę zdań. Jednak oprócz tego możemy przypisać zadanie do konkretnej listy, co znacznie ułatwi nam ich organizację. Oprócz tego do zadań możemy teraz dodawać załączniki (zdjęcia, pliki, linki itp.), integracja z programem Wiadomości (przypomnienie o zadaniu podczas rozmowy z daną osobą), a także personalizacja list poprzez zmianę ich kolorów oraz symboli przy nich.

Nowa wersja programu Notatki

Duże zmiany znajdziemy też w programie Notatki. Teraz możemy wyświetlać w nim notatki nie tylko w widoku listy, ale także galerii. Dano nam również możliwość udostępniania innym folderów z notatkami. Dzięki temu razem będziecie mogli pracować nad gromadzeniem materiałów itp. Jednak zawsze możesz udostępnić je w formie “tylko do odczytu”, w której osoby te będą mogły je tylko przeglądać, bez możliwości wprowadzania zmian.

Dostęp do Apple Arcade

Także w macOS mamy dostęp do usługi Apple Arcade, uruchomionej 19 września 2019 roku. Daje ona dostęp do pełnych, ekskluzywnych gier od deweloperów, które charakteryzują się tym, ze nie posiadają reklam, ani nie posiadają żadnych dodatkowych elementów odblokowywanych dopiero po dodatkowej płatności. Dostęp do nich możemy wykupić poprzez zakładkę “Arcade” w Mac App Store. Warto wspomnieć, że wiele z gier obsługuje kontrolery DualShock 4, d Xbox One oraz inne stworzone dla iPhone’a, iPada, iPoda touch oraz Apple TV.

Funkcja Sidecar

Funkcja Sidecar umożliwia wykorzystanie iPada jako dodatkowego wyświetlacza dla Twojego Mac’a. Może ona też być wykorzystywana do klonowania zawartości biurka, jeśli chcesz innym pokazać to, co na nim robisz. Działa ona przewodowo oraz bezprzewodowo (do 10 m).

Obsług Apple Pencil oraz gestów w Sidecar

Warto wspomnieć, że Sidecar nie działa jedynie jako ekran. Możemy też wykorzystać go w aplikacjach, wykorzystując jego możliwości dotykowe. Obsługuje on wszystkie gesty znane z iPada, a także, co ważniejsze, także Apple Pencil. Dzięki temu będzie on mógł zastąpić tablety graficzne, które często są wykorzystywane w komputerach. Ponadto, w przypadku aplikacji obsługujących Touch Bar, wyświetla ona jego elementy na dole ekranu iPada.

Funkcja Czas przed ekranem

Jest to kolejna z funkcji, która sprawdziła się w systemie iOS i została przeniesiona z niego na Mac’a. Generuje ona raporty na temat tego, jak spędzamy czas przed ekranem Mac’a. Możemy w niej sprawdzić najczęściej wykorzystywane programy, czy liczę otrzymywanych powiadomień. Jednak ważniejsza może być możliwość nakładania limitów na poszczególne programy, czy strony internetowe, dzięki którym nie zasiedzimy się np. przeglądając serwisy społecznościowe.

Większe bezpieczeństwo i prywatność

Ulepszony Gatekeeper nie tylko sprawdza teraz źródło pochodzenia programu, ale także samą jego zawartość. Częściej będziemy też pytani o to, czy zezwolić danemu programowi na dostęp do dokumentów, biurka, pobranych rzeczy, plików na iCloude itp. Twojej zgody będą wymagane też dla innych akcji wykonywanych przez programy: rejestracji wpisywanych przez Ciebie klawiszy, tworzenia zrzutów ekranów, czy nagrywania ekranu. Dzięki temu, żaden z nich nie będzie tego robił bez Twojej wiedzy.

Każdy Mac z procesorem T2 (Apple T2 Security) obsługuje blokadę aktywacji. Działa ona podobnie do tej w iPhone/iPad, gdzie zgubione lub skradzione urządzenie możemy wymazać z danych oraz uniemożliwić go ponowne wykorzystanie go przez kogoś innego.

Uwierzytelnianie za pomocą Apple Watch

Posiadasz Apple Watch? Może on posłużyć do wielu czynności, które wymagają uwierzytelnienia na Mac’u. Możemy zaliczyć do tego miedzy innymi: odblokowanie Mac’a, wyświetlanie notatek chronionych hasłem, instalacja programów, odblokowanie ustawień, wyświetlanie haseł w preferencjach Safari itp.

Większe możliwości dostępności

Od dawna Apple stara się we wszystkie swoje urządzenia dodawać wiele funkcji, które ułatwiają obsługę ich także przez osoby z pewnymi ograniczeniami. Nie inaczej jest tym razem, także tutaj dodano sporo z nich, miedzy innymi: sterowanie głosem, lepsze działanie funkcji “Dyktowanie”, łatwiejsze edytowanie tekstów, sugerowanie kolejnych słów i emoji, łatwiejsze nawigowanie w programach, filtry kolorów wyświetlacza, czy wyświetlanie zawartości ekranu w jednolitym kolorze.

Porzucenie obsługi programów 32bitowych

 

macOS Catalina nie będzie już obsługiwać programów działających w 32bitach. Część z autorów zaktualizowała już je do 64bit, inni zapowiadają taka aktualizację w najbliższym czasie (np. TextWrangler, Pym Player), jednak wielu z nich otwarcie mówi, że musieliby poświęcić zbyt dużo czasu na ten proces i są zmuszeni zaprzestania wsparcia dla swoich programów. Jest tak np. z programem DragThing. Dlatego przed aktualizacją warto sprawdzić, czy wszystkie ważne dla nas programy posiadają już wersję 64bitową.

Zobacz: Które programy nie będą działały na macOS Catalina?

Pozostałe zmiany

Oprócz tych wyżej wymienionych, w systemie znajdziemy też wiele innych większych i mniejszych zmian, poniżej najważniejsze z nich:

  • Dashboard został usunięty z systemu macOS, co prawda widżety możemy też dodać w panelu powiadomień (zakładka Dzisiaj), jednak większość z tych starszych nie została zaktualizowana, żeby tam działać, a poza nie są one tam tak łatwo dostępne jak w Dashboardzie,
  • program Lokalizator, podobnie jak na iOS, daje możliwość odnalezienia naszych urządzeń od Apple, a także wyświetlanie pozycji naszych znajomych na mapie. Dzięki wysyłaniu sygnału Blutooth przez urządzenia, będziemy mogli tak odnaleźć nawet ten sprzęt, który nie jest podłączony do WiFi,
  • synchronizacja multimediów w programach/aplikacjach Apple TV, Muzyka i Podcasty pomiędzy urządzeniami z macOS oraz iOS,
  • odświeżona strona startowa w przeglądarce Safari,
  • blokowanie wiadomości od określonych nadawców w Mail,
  • łatwe wycofanie subskrypcji z listy mailingowej poprzez link nad nagłówkiem wiadomości w Mail,
  • wyłączenie powiadomień o nowych wiadomościach z określonych wątków w Mail,
  • dostęp do podstawowych danych na temat konta Apple ID wprost z Preferncji systemowych,
  • łatwe przeglądanie posiadanych subskrypcji oraz historii zakupów na koncie,
  • filmy wyświetlane w QuickTime możemy teraz otworzyć w małym, skalowalnym oknie, którego nie będą przysłaniać inne programy,
  • udostępnianie całych katalogów w iCloud Drive, które można udostępnić także za pomocą linku.

Zobacz: Na jakich urządzeniach będzie działał macOS Catalina?

Pobierz system z Mac App Store

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*