Pierwsze uruchomienie i konfiguracja Mac’a / MacBooka

Przy pierwszym uruchomieniu naszego Mac’a, zanim zaczniemy z niego normalnie korzystać, będziemy musieli przejść przez jego konfigurację. Jest ona stosunkowo krótka i prosta, jeśli jednak masz jakieś wątpliwości, to poniżej znajduje się opis jej wszystkich kroków i podpowiedzi, jak je skonfigurować.

Warto mieć na uwadze, że w zasadzie wszystkie opcje, które wybieramy przy pierwszej konfiguracji Mac’a możemy zmienić przy późniejszym korzystaniu z Mac’a, więc nie trzeba się zbytnio stresować, jeśli nie jesteśmy pewni którejś z opcji.

1. Wybór języka z listy

Zaczynamy od wybór języka interfejsu. Wystarczy wybrać z listy Polski (bądź dowolnie inny język), a następnie kliknąć w ikonę dalej (strzałka w prawo).

2. Wybór kraju / regionu

Tutaj znowu wybieramy z listy Polska, bądź inny kraj, w którym sie znajdujemy. Propozycja powinna pojawić się na górze listy. Po wyborze klikamy w przycisk Dalej.

3. Języki pisane i mówione

Na podstawie naszych wcześniejszych wyborów, zaproponowane zostaną dla nas preferowane języki do wprowadzania tekstu przez klawiaturę oraz dyktowanie. Jeśli chcemy je zmienić, bądź dodać dodatkowy, możemy przejść do opcji Dostosuj. Akceptujemy wybór klikając w przycisk Dalej.

4. Dostępność

Możliwość dostosowania Mac’a do naszych specjalnych potrzeb, z podziałem na: wzrok (VoiceOver, zoom, podpowiedzi itp.), motorykę (klawiatura ekranowa), słuch (napisy) oraz poznanie (wygląd interfejsu). Jeśli chcemy dostosować któreś z nich, klikamy w odpowiednią opcję, w innym przypadku klikamy w przycisk Dalej.

5. Wybór sieci WiFi

Z listy wybieramy nazwę naszej sieci WiFi, a następnie podajemy jej hasło. Po tym klikamy przycisk Dalej. Jeśli korzystamy z internetu poprzez złącze Ethernet możemy od razu kliknąć w przycisk Dalej.

6. Dane i prywatność

Informacji o naszych danych i sposobie ich wykorzystywania przez Apple. Klikamy w przycisk Dalej.

7. Asystent migracji

Możliwość przeniesienia danych z posiadanego Mac’a, kopii zapasowej Time Machine, bądź innego dysku startowego, który podłączyliśmy do Mac’a. Jest też opcja wyboru przeniesienia danych z komputera PC z systemem Windows. Jeśli zdecydujemy sie na którąś z tych opcji, po jej wyborze klikamy w przycisk Dalej. Jeśli chcemy zacząć korzystać z Mac’a na świeżo, klikamy w link Nie teraz.

8. Logowanie do Apple ID

Podajemy nasz login do Apple ID, klikamy w przycisk Dalej, a następnie wpisujemy hasło. Po tym wystarczy ponownie kliknąć przycisk Dalej. Po tym musimy jeszcze wpisać kod weryfikacyjny, który otrzymamy na naszym innym urządzeniu Apple (Mac, iPhone, iPad) oraz zgodzić się na warunki i zasady korzystania z iCloud. Po ich przeczytaniu zaznacz opcję “Znam i akceptuję Warunki i zasady korzystania z iCloud”, a następnie kliknij w przycisk Akceptuję.

Jeśli nie mamy jeszcze konta Apple ID, bądź nie chcemy się obecnie do niego logować, to możemy kliknąć w link Konfiguruj później.

9. Utworzenie konta na komputerze

Podajemy nazwę konta, hasło do niego (dwa razy) oraz podpowiedź do niego. Możemy też wybrać grafikę naszego konta lub stworzyć nasze zdjęcie (o ile mamy Mac’a z kamerką, bądź podłączoną kamerę). Po tym klikamy w przycisk Dalej.

10. Tworzenie i konfiguracja konta

Po tym następuje tworzenie na komputerze i konfiguracja konta iCloud. Może ona chwilę potrwać. Po nim pojawi się okno z podsumowaniem, w którym możemy dostosować wybrane ustawienia (usługi lokalizacji, analizy urządzenia, analizy aplikacji, Siri, czas przed ekranem, wygląd), bądź zaakcpetowaćje i kliknąć w przycisk Dalej.

11. Korzystanie z Mac’a

Po tym powinien pojawić sie widok biurka Mac’a. Możemy już rozpocząć na nim normalną pracę. Warto jednak przed tym wykonać kilka czynności, jak aktualizacja systemu, pobranie najważniejszych programów itp. Polecam tutaj szczególnie artykuł 10+ rzeczy do zrobienia po kupieniu nowego Mac’a, a także: Mac: Poradnik dla początkujących.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*