Jak pisać polskie znaki na Mac’u?

Pisanie na klawiaturze Mac’a nie różni się niemal niczym, odpisania na innych komputerach. Co prawa, znajdziemy na nim też kilka “dziwnych” klawiszy, jednak poza tym odnajdziemy na nim taki sam układ i takie same zasady pisania. Jeśli jednak ktoś miałby problem z pisaniem polskich znaków na klawiaturze Mac’a, to poniżej znajdzie rozwiązanie.

Polski układ klawiatury na Mac’u

Przy początkowej konfiguracji Mac’a, mamy możliwość wyboru w nim układu klawiatury. Powinniśmy w nim wybrać układ “Polski pro”, gdyż to właśnie on będzie pasował do większości klawiatur. Od układu “Polski” różni się zamienionymi literami “y” oraz “z”, a także innym sposobem wprowadzania polskich liter.

W Polsce wszyscy uczymy się wpasować polskie znaki diakrytyczne z wykorzystaniem klawisza “alt” i to właśnie jest możliwe przy pomocy układu klawiatury “Polski pro”.

Wybór układu klawiatury Polski pro

Jeśli przy pierwszej konfiguracji Mac’a wybraliśmy iny układ klawiatury, bądź cichlibyśmy sprawdzić, jaki układ klawiatury mamy, to możemy to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy uruchomić Preferencje systemowe, w nich przejść do Klawiatura.

Tam przechodzimy do zakładki Źródła wprowadzania. W nich, po lewej stronie, możemy zobaczyć nasze aktualne układy klawiatury, a także dodać kolejne, za pomocą ikony “+”.

W oknie wyboru wystarczy wybrać lewej stronie język polski, a po prawej układ klawiatury “Polski pro”, a następnie kliknąć przycisk Dodaj.

Po tym możemy jeszcze zaznaczyć układ klawiszy “Polski”, a następnie usunąć go ikoną “-“.

Teraz będziemy pewni, że wykorzystujemy odpowiedni układ klawiatury.

Jak zrobić ą, ć, ę, ó, ł, ń, ś, ż, ź na Mac’u / MacBooku?

Jeśli ustawiliśmy układ klawiatury Polski pro, bądź upewniliśmy się, z taki mamy ustawiony, to możemy zacząć pisać polskie znaki. Tak jak w przypadku innych systemów, zrobimy to poprzez wciśniecie i przytrzymanie klawisza “alt” (lewego lub prawego), a następnie wciśniecie odpowiedniego klawisza: a dla ą, c dla ć, e dla ę, o dla ó, l dla ł, s dla ś, z dla ż oraz x dla ź. Ich wielkiej litery trzymamy przytrzymując dodatkowo klawisz shift.

Jak widać, wpisywanie wszystkich polskich znaków diakrytycznych, oprócz ź, jest bardzo naturalne i łatwe do zapamiętania. Warto tylko zwrócić uwagę, że Mac’owe klawiatury mają przesunięty klawisz “alt” do zewnątrz o jeden klawisz. W klawiaturach Apple są one oczywiście odpowiednio podpisane. Można się do tego przyzwyczaić, ale można to też przestawić w opcjach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*