Czym różni się Apple Pencil 1 i 2 generacji?

Apple Pencil swoją premierę miał w 2015 roku i od razu zyskał swoje uznanie wśród grafików, którzy w dużej części przenieśli się z tabletów graficznych na iPada. Oczywiście, nie był on idealny, dlatego też w 2018 roku pojawił się Apple Pencil 2 generacji. Jednak z powodu pewnych ograniczeń technicznych, działa on tylko z niektórymi iPadami. Dlatego warto sprawdzić jakie są między nimi różnice i czy warto wybrać innego iPada tylko ze względu na różnice między nimi.

Długość

Apple Pencil 1 generacji jest odrobinę dłuższy od jego nowszej wersji. Różnica jest niewielka, o długość końcówki (ok. 1cm), jednak dzięki temu lepiej trzyma się go w dłoni.

Waga

Zarówno w 1 i 2 generacji Apple Pencil waży trochę ponad 20g. Jednak w nowszej wersji lepiej rozłożono jego środek ciężkości, dzięki czemu wygodniej trzyma się go w dłoni.

Kształt i materiał

Pierwszy Apple Pencil jest w całości zaokrąglony, czego minusem jest to, że może łatwo sturlać sie np. z biurka. W jego nowszej wersji został on wypłaszczony po jednej ze stron, co umożliwia stabilne położenie go na biurku i wygodniejsze trzymanie w dłoni. Chociaż głównym powodem tej modyfikacji było prawdopodobnie zmienienie sposobu jego ładowania.

Jeśli chodzi o materiał, to w pierwszej generacji był bardziej śliski, natomiast w nowszym został on zmieniony na matowy.

Sposób ładowania

Sposób ładowania pierwszego Apple Pencil jest notorycznie wyśmiewany. Co prawda, nie wymagał żadnych przejściówek, jest też bardzo szybki (w 15 sekund naładuje się na 30 minut pracy, a do pełna w około 15 minut, co starcza na jakieś 15 godzin pracy), ale przez swój wygląd wszystko to traciło znaczenie. Ponadto, stanowi one potencjalne zagrożenie ułamania złącza Apple Pencil, bądź uszkodzenia portu iPada.

Apple Pencil 1 generacji można też ładować przez kabel lighting, który odrobinę przyśpiesza ładowanie. Jednak wymaga to posiadania dodatkowej przejściówki, przez co nie jest to najwygodniejszy sposób.

W Apple Pencil 2 generacji zaimplementowano ładowanie indukcyjne wprost z krawędzi iPada. Nie tylko wygląda ono dużo lepiej, ale też dodaje miejsce, w którym mogliśmy bezpiecznie odłożyć Apple Pencil w momencie, w którym go nie używaliśmy. Magnesy stabilnie trzymają go na miejscu.

Dzięki zmianie sposobu ładowania można było też zrezygnować z zatyczki złącza lighting, która mogła się nam po prost zgubić.

Dodatkowe możliwości

W nowszym Apple Pencil dodano też ciekawą funkcję, która umożliwia szybką zmianę pomiędzy narzędziami w aplikacji. Przykładowo, wystarczy dwukrotnie stuknąć w niego, żeby zmienić narzędzie rysowania w gumkę, a następnie ponownie stuknąć w niego, żeby powrócić do rysowania. W większości aplikacji sami możemy zdecydować o tym, jak działać będzie ta funkcja, dzięki czemu możemy ją dopasować do naszych potrzeb.

Zobacz też: Aplikacje wykorzystujące Apple Pencil

Cena

Pierwszy wersja Apple Pencil jest odrobinę mniej zaawansowana, dlatego jego cena jest też niższa. Ładowanie indukcyjne i dodatkowe możliwości zwiększyło cenę drugiej wersji Apple Pencil. Jednak bez względu na ich wersję, ne są one tanie. Dlatego zdecydowanie warto się zastanowić, czy na pewno są one nam potrzebne.

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że Apple Pencil 2 generacji jest lepszy. Dodatkowe trzy lata na jego ulepszenie i wprowadzenie nowych technologii do niego pozwoliło go wymieć na wyższy poziom. Jednak najważniejsze jego opcje działają bardzo podobnie, więc jeśli rysowanie/malowanie/szkicowanie na iPad nie jest czymś, co robisz na nim przez większość czasu, to raczej nie ma sensu kupować nowego tabletu tylko po to, żeby zmienić Apple Pencil na nowszy. Ale można o tym pomyśleć przy następnej zmianie iPada.

Zobacz też: Jaki Apple Pencil wybrać dla iPad Pro/Air/mini?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*