Nowe funkcje w macOS Monterey

macOS Monterey to kolejna wersja systemu operacyjnego macOS, która swoja premierę miała 25 października 2021 roku. Zdecydowanie nie można nazwać tej wersji rewolucyjną, gdyż nie wprowadzono w niej żadnych większych zmian. Jednak znajdziemy w niej całkiem sporo rożnego rodzaju dodatków, z których przynajmniej część z pewnością zostanie ciepło przyjęta przez użytkowników. Poniżej najciekawsze z nich.

Tryb skupienia

W Centrum sterowania mamy możliwość uruchomienia “Trybu skupienia”, który ograniczy ilość powiadomień, jakie będziemy otrzymywać. Sami możemy zdecydować od jakich programów będziemy w nim otrzymywać powiadomienia, a także jak długo będzie on uruchomiony. Takie ustawienia możemy zapisać jako profil, który w dowolnym momencie możemy uruchomić samodzielnie, bądź automatycznie po uruchomieniu danego programu.

Uniwersalna kontrola

Umożliwia ona kontrolę wielu Mac’ów oraz iPadów przy pomocy jednej klawiatury i mysz/gładzika. Oprócz tego, mamy w niej też możliwość przenoszenia pomiędzy nimi plików poprzez przeciągniecie ich z jednego ekranu na drugi.

Program Skróty

Znana z systemu iOS aplikacja Shortcuts otrzymała swój odpowiednik dla Mac’a. Służy do automatyzacji zadań, które wykonujemy regularnie. Znajdziemy w niej różne pomysły na skróty, które możemy w niej utworzyć, ale możemy też oczywiście stworzyć własne. Po tym będziemy mogli uruchomić je z programu, ale też np. dodać ich ikonę do docka i włączać je z niego.

AirPlay na Mac’u

Dzięki temu możemy skorzystać z Mac’a do odtwarzania muzyki i podcastów z innych urządzeń od Apple (np. iPhone’a, czy iPada). Ale oprócz tego możemy też odtwarzać na nim filmy, czy prezentacje, bez potrzeby przenoszenia ich na komputer. Możemy to zrobić poprzez sieć WiFi, bądź po podłączeniu urządzenia bezpośrednio do Mac’a.

Tekst na żywo

Jest to funkcja, która umożliwia zaznaczanie i kopiowanie tekstu, który jest widoczny na zdjęciach. Pozwala to na łatwiejsze przenoszenie rożnego rodzaju danych, kopiowanie adresów, czy danych kontaktowych.

Safari

Zmiany przede wszystkim w wyglądzie samej przeglądarki, a w szczególności kart stron i paska narzędzi, który pryzmuje teraz kolor przeglądanej strony. Ponadto, wprowadzono też grupowanie przeglądanych stron, dzięki czemu w jednym oknie możemy przełączać się pomiędzy grupami, w których mamy inny zestaw kart.

Notatki

Nowością w Notatkach jest możliwość oznaczania ich za pomocą hashtagów. Dzięki temu łatwiej będzie man odnaleźć wszystkie notatki powiązane z danym tematem. Jednak większą nowością są tzw. szybkie notatki. Możemy je dodać wykonując różne czynności na Mac’u: zaznaczając tekst, tworząc zrzut ekranu, przeglądając stronę internetową itp. Pozwala to także dodać do notatki różne elementy z tym związane: cytat, grafikę, czy link do strony. Dodawanie zwykłej notatki możemy teraz też ustawić jako opcję w aktywnym narożniku.

Zobacz też: Ułatwiony dostęp poprzez aktywne narożniki

Wiadomości

Otrzymane linki, zdjęcia, podcasty itp. będą dla nas łatwiej dostępne. Znajdziemy je w odpowiednich programach (Safari, Zdjęcia, Podcasty). Dzik temu nie będziemy musieli przeglądać całej rozmowy, żeby je odnaleźć. Ponadto, zdjęcia otrzymane w jednej wiadomości podczas rozmowy, są teraz grupowane i mamy możliwości zapisania wszystkich jednocześnie.

FaceTime

Dodano w nim funkcję SharePlay, dzięki której możemy wspólnie oglądać filmy i seriale, a także słuchać muzyki. Pozwala to wspólnie komentowanie oraz reagowanie na to, c widzimy i słyszymy. Ponadto, możemy też udostępnić wybrane okno lub cały ekran Mac’a przez FaceTime. Będzie to szczególne przydatne przy wspólnej pracy nad projektami, czy pomocy w rozwiązywaniu komputerowych problemów.

iCloud+

Dzięki funkcjom iCloud+ niemu możemy zwiększyć naszą prywatność w sieci. Przekazywanie prywatne pozwoli szyfrować dane wychodzące z naszego komputera, a także pokierować połączenia sieciowe tak, żeby nei dało się stworzyć naszego profilu na podstawie naszej aktywności w sieci. Druga z jego funkcji pozwoli nam na ukrycie adresu e-mail podczas wypełniania formularzy w sieci, rejestracji w serwisach itp. Ponadto, umożliwia ona podłączenie własnej domeny do iCloud, pozwalając na wykorzystanie tych usług pod własną nazwą.

Mapy

Do map najczęściej dodawane są funkcje, które nie są przydatne polskim użytkownikom. Tak jest i tym razem w przypadku zmian w wyglądzie widoku 3D, czy lepszej integracji map z informacjami związanymi z transportem publicznym. Jednak oprócz tego dodano też – dostępny już dla wszystkich – interaktywny globus, który pozwala na przeglądanie map na “globusie”, z zaznaczonymi lasami, pasmami górskimi, pustyniami itp.

Pozostałe nowości

Oczywiście, oprócz wyżej wymienionych funkcji, wprowadzono również wiele innych nowości w różnego rodzaju programach, czy funkcjach systemowych. Poniżej kilka z tych, które wydają się najciekawsze.

  • łatwe przywrócenie Mac’a do ustawień fabrycznych, co będzie przydatne np. przed jego sprzedażą,
  • tryb niskiego zużycia baterii, który zredukuje zużycie energii i spowoduje cichsze działanie komputera. Przydatne szczególnie dla MacBooków, ale dostępne jest również dla desktopów,
  • możliwość wyłączenia automatycznego ukrywania paska menu dla programów w trybie pełnoekranowym
  • nowy wygląd powiadomień systemowych,
  • zapisane hasła dostępne są już nie tylko w Safari, ale także w Preferencjach systemowych,
  • prywatne pobieranie graficznych elementów do wiadomosci Mail, dzięki czemu ich nadawcy nie będą wiedzieli czy i kiedy je odczytaliśmy,
  • lepsze rozpoznawanie elementów,
  • obsługa tagów w programie Przypomnienia,
  • opcja przyśpieszenia i zwolnienia odtwarzania nagrań w programie Dyktafon, a także pomięcia w nich ciszy,
  • zmieniony wygląd i sposób działania funkcji “Idź do folderu” w Finderze,
  • nowy wygaszacz ekranu wyświetlający napis “hello” w 34 różnych językach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*