„Dysk jest prawie pełny”, czyli jak zwolnić miejsce na dysku Mac’a?

„Dysk jest prawie pełny” to komunikat, który otrzymamy w momencie, kiedy zapełnienie dysku naszego Mac’a osiągnie niemal maksimum. Może to powodować różne problemy: zwolnienie jego działania, brak możliwości wykonania aktualizacji itp. Jednak największym jest po prostu brak wygody w jego użytkowaniu. Dlatego powinien być to impuls, żeby zabrać się za zwolnienie części zajętej przestrzeni ze zbędnych plików. Poniżej kilka sposobów na to jak zrobić to najskuteczniej.

Sprawdzenie dostępnego miejsca na dysku

Warto na początek sprawdzić ile mamy dostępnego miejsca na dysku. Można to zrobić szybko, w programie Finder, gdzie na ole okna zawsze wyświetla sie aktualna ilość wolnego miejsca na danym dysku. Bardziej szczegółowe informacje uzyskamy jednak klikając ikonę Apple na pasku menu i wybierając Ten Mac. Tam przechodzimy do karty Pamięć masowa, w której wyświetlone są wszystkie podłączone dyski i wyświetla się na nich ilość dostępnego oraz wolnego miejsca.

Opróżnienie kosza

Może wydać sie to oczywiste, jednak o ile pamiętamy o regularnym usuwaniu zbędnych plików, możemy czasem zapomnieć o opróżnieniu ich z kosza. Zrobimy to oczywiście uruchamiając Kosz z docka, a następnie klikając w przycisk Opróżnij.

Odinstalowanie nieużywanych programów

Niektóre z programów mogą sporo zajmować. Dlatego warto regularnie pozbywać się tych, z których już nie korzystamy. Można to zrobić przechodząc do katalogu Aplikacje, z którego po prostu usuwamy zbędne aplikacje. Jednak do tego celu lepiej wykorzystać któryś z programów do deinstalacji programów (np. AppCleaner), które odnajdą też pliki powiązane z usuwanym programem pozwolą nam odzyskać więcej miejsca na dysku.

Zobacz też: Jak odinstalować program z Mac’a?

Usunięcie dużych plików z dysku

Problem z brakiem miejsca na dysku często powodują pliki, o których zapomnieliśmy, bądź nie wiedzieliśmy nawet o ich istnieniu. Mogą to być pojedyncze duże pliki, które zalegają nam gdzieś na dysku, bądź katalogowi zawierające setki, czy nawet tysiące małych plików. Łatwo możemy je odnaleźć przy pomocy programów do graficznej reprezentacji plików. Dobrym przykładem jest tutaj GrandPerspective, którym możemy przeskanować nasz cały dysk, bądź dowolny folder, żeby wyświetlić jego strukturę w formie graficznej. Następnie możemy łatwo podejrzeć dane pliki i katalogi i usunąć te, które są nam zbędne.

Zobacz też: Programy do graficznej reprezentacji plików na dysku

Usunięcie tymczasowych plików

Wiele programów zapisuje tymczasowe pliki na dysku. Nie ma w tym nic złego, jednak jeśli nie usuwają ich po jakimś czasie, to może nazbierać się ich spora ilość. Ponadto, warto też pozbyć sie tymczasowych plików z programów, z których już nie korzystamy. Możemy do tego wykorzystać narzędzia do usuwania plików tymczasowych, bądź zrobić to samodzielnie.

Dostęp do plików tymczasowych możliwy jest przez program Finder, z którego menu wybieramy Idź, a następnie Idź do folderu… Tam wpisujemy:

~/Biblioteki/Caches/

Tutaj znajdziemy wszystkie pliki tymczasowe programów. Warto jedna być ostrożny w ich usuwaniu i jeśli nei jesteśmy pewni, że chcemy usunąć dane pliki, to warto się z tym wstrzymać.

Usunięcie plików językowych z dysku

Wiele programów przetłumaczona jest na wiele języków, które są dla nas zwykle zbędne. Dlatego warto pozbyć się ich z programów, w których występują. Oczywiście, usuniecie go z jednego, czy dwóch nie zrobi większej różnicy, ale przy większości naszych programów pozwoli nam to na odzyskanie większej ilości miejsca na dysku. Najłatwiej zrobić to za pomocą narzędzi do tego celu, np. Monolingual.

Zobacz też: Programy do usuwania plików językowych

Usunięcie załączników z programu Mail

Jeśli regularnie nie usuwamy wszystkich wiadomości, to istnieje duże prawdopodobieństwo że nazbierała się nam całkiem spora kolekcja wiadomości z załącznikami, które z pewnością zajmują dużą ilość pamięci. Dlatego warto uruchomić program Mail, na liście wiadomości włączyć filtrowanie i zaznaczyć w niej opcję Tylko poczta z załącznikami. Nie jest to może najszybszy sposób, ale dzięki niemu będziemy mieć pewność, że nie usuniemy żadnych ważnych dla nas danych.

Usunięcie plików z katalogu Pobrane rzeczy

Katalog “Pobrane rzeczy” przechowuje różne pliki, które pobraliśmy przez przeglądarki i inne programy do ich ściągania z internetu. Z czasem, jeśli nie porządkujemy ich regularnie, może nazbierać się tam całkiem spora ilość plików, które zajmą sporą część naszego dysku. Dlatego warto również sprawdzić ten katalog i usunąć z niego wszystkie pliki, których już nie potrzebujemy.

Przeniesienie plików na dysk zewnętrzny

Jeśli danych plików nie potrzebujemy na co dzień, warto przenieść je dysk zewnętrzny. Może on być podłączony cały czas do naszego komputera, bądź tylko wtedy, kiedy będziemy potrzebować danego pliku z niego lub będziemy umieszczać na nim kolejną porcję danych. Zwykle przenosi się na nie nasza prywatną kolekcję filmów i zdjęć, a także różne kolekcje danych, z których nie korzystamy codziennie.

Programy do usuwania plików

Oprócz tego, istnieje też wiele programów, które pomogą nam w usunięciu zbędnych plików z naszego Mac’a. Niektóre z nich specjalizują się w jednym zadaniu, a inne przeskanują cały dysk naszego Mac’a, a następnie wyświetlą nam różnego rodzaju pliki, które możemy bezpiecznie usunąć z naszego dysku, odzyskując wiele gigabajtów miejsca. Znajdziesz je na podstronie usuwanie zbędnych plików.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*