Jak edytować plik PDF na Mac’u / MacBooku?

Pliki PDF od dawna są standardem przy dzieleniu się dokumentami. Nie jest to problemem, dopóki nie chcemy ich w jakichś sposób zmienić lub wypełnić np. formularz, który otrzymaliśmy w tym pliku. Na szczęście, dzięki programowi Podgląd, który dostępny jest wraz z systemem macOS będziemy mogli przeprowadzić różne operacje na PDFach w bardzo prosty sposób.

Wpisywanie tekstu w PDF na Mac’u

W programie Podgląd otwieramy plik PDF do którego chcemy dodać tekst, a następnie klikamy w ikonę adnotacji w pasku narzędzi.

Po tym klikamy w narzędzie Tekst, które wstawi pole do wpisywania tekstu.

W polu tym możemy wpisać dowolny tekst do PDF, możemy go też rozszerzyć, czy ustawić w dowolnym miejscu dokumentu.

Formatowanie tekstu możemy zmienić klikając w narzędzie Styl tekstu.

W nim możemy zmienić: kolor, font, wielkość, wyrównanie, czy dekorację wpisanego tekstu.

Jeśli wypełniamy formularz który musimy wypełnić wieloma polami z tekstem, najlepiej stworzyć jedno pole tekstowo, odpowiednio je sformatować, a następne skopiować i wkleić w dokumencie odpowiednią ilość razy. Po tym wystarczy już ustawić je w odpowiednich miejscach i wpisać tekst.

Zamazanie tekstu w PDF

W programie Podgląd otwieramy plik PDF w którym chcemy zamazać tekst, a następnie klikamy w ikonę adnotacji w pasku narzędzi.

Po tym klikamy w narzędzie Utajnij.

Teraz wystarczy zaznaczyć tekst, który chcemy ukryć. Narzędzie to trwale go usunie po zamknięciu dokumentu.

Oczywiście, przy jego pomocy możemy ukryć też dowolne inne treści w PDF, np. zdjęcia. Wystarczy zaznaczyć je tym samym narzędziem.

Dodanie zdjęcia do PDF

Niestety program Podgląd nie posiada opcji dodawania zdjęć, czy innych grafik do PDF w prosty sposób. Ale na szczęście jest to możliwe za pomocą pewnego triku. Zaczynamy od otwarcia zdjęcia, które chcemy wkleić do PDF, w programie Podgląd. Następnie zaznaczamy całe zdjęcie przy pomocy skrót CMD + a (lub w menu Edycja: Zaznacz wszystko).

Po zaznaczeniu kopiujemy obraca skrótem CMD + c (lub w menu Edycja: Kopiuj). Po czym od razu możemy wkleić obraz skrótem CMD + v (lub w menu Edycja: Wklej).

Spowodowało to, że mamy jakby dwie warstwy tego obrazka. Ta druga, wklejona, powinna być zaznaczona. Jeśli nie jest, warto ja odrobinę przesunąć kursorem. Teraz możemy ją spokojnie skopiować skrótem CMD + c (lub w menu Edycja: kopiuj). Po tym wystarczy już wystarczy otworzyć plik PDF do którego chcemy wkleić skopiowane zdjęcie i na odpowiedniej stronie wkleić je skrótem CMD + v (lub w menu Edycja: Wklej). Po wklejeniu możemy je też zmniejszyć i ustawić w miejscu, gdzie ma się znajdować.

Proces ten może wydawać się skomplikowany, ale za drugim razem wykonuje się już go praktycznie automatycznie.

Dodanie podpisu do PDF

W programie Podgląd otwieramy plik PDF do którego chcemy dodać podpis, a następnie klikamy w ikonę adnotacji w pasku narzędzi.

Następnie klikamy w narzędzie Podpisz, które umożliwia nam dodanie naszego podpisu do PDF.

Jeśli go jeszcze nie dodaliśmy, musimy zacząć od wyboru opcji dodania podpisu. Możemy to zrobić poprzez Gładzik, bądź podpisując się na kartce i “skanując” go poprzez kamerę internetową. Następnie wybieramy podpis z listy.

Po wstawieniu podpisu do dokumentu możemy go ustawić w odpowiednim miejscu i dostosować jego rozmiar.

Zobacz też: Dodanie podpisu do plików PDF

Dodanie znaku wodnego do PDF

Program Podgląd nie posiada dedykowanej opcji wstawiania znaku wodnego. W ostateczności możemy jednak skorzystać ze wstawienia tekstu lub grafiki z dodaną przeźroczystością. Minusem oczywiście jest to, że musimy zrobić na każdej ze stron oddzielnie. Jednak jeśli tych stron nie ma dużo, to nie będzie to problemem.

Dodanie strony do PDF

W programie Podgląd otwieramy plik PDF do którego chcemy dodać stronę, a następnie otwieramy jego pasek boczny, jeśli nie jest jeszcze otwarty.

Teraz wystarczy już tylko otworzyć drugi plik PDF, z którego chcemy dodać stronę, a następnie przeciągnąć ją z jednego panelu bocznego do drugiego.

Po tym wystarczy już tylko zapisać pierwszy plik PDF.

Dodanie komentarzy do PDF

W programie Podgląd otwieramy plik PDF do którego chcemy dodać znak wodny, a następnie klikamy w ikonę adnotacji w pasku narzędzi.

Po tym klikamy w narzędzie Notatka, które umożliwia zapisanie komentarzy w dowolnym miejscu dokumentu.

W nich możemy wpisać dowolny komentarz, który zostanie ukryty i wyświetlany jako żółty kwadrat. Może być wyświetlony po dwukrotnym kliknięciu na niego oraz usunięty klawiszem backspace.

Dodanie hasła do PDF

W programie Podgląd otwieramy plik PDF do którego chcemy dodać znak wodny, a następnie z paska menu wybieramy opcję Eksportuj jako PDF…

W oknie zapisu klikamy na przycisk Pokaż szczegóły.

W nim zaznaczamy opcję Szyfruj, a następnie podajemy hasło do pliku i potwierdźmy je. Po wszystkim klikamy przycisk Zachowaj.

Przy próbie otwarcia tego pliku wymagane będzie teraz podanie hasła do PDF.

Zobacz też: Usunięcie hasła z plików PDF

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*