Jakiego Mac’a mini kupić? (2024)

Mac mini początkowo był komputerem idealnym dla osób przesiadających się z PCtów. Kupowało się tani komputer (od $499), podłączało do własnego monitora, klawiatury i myszy i mogliśmy wypróbować nowego Mac’a. W obecnej wersji strategia cenowa uległa zmianie i komputery są zdecydowanie mocniejsze, ale też droższe. No najgorsze, najtańsza wersja Mac’a mini kosztuje teraz $799. Dlatego postaram się doradzić jakie podzespoły wybrać, żeby kupić dobry komputer, ale też nie przepłacić.

Dysk

Do wyboru mamy 5 możliwości: 128, 256, 512 GB oraz 1 i 2TB. Warto się nad tym dobrze zastanowić, gdyż dysk nie jest możliwy do późniejsze wymiany, więc wybrana ilość pamięci zostanie z nam do końca. Wszystko zależny tutaj od naszych potrzeb, jednak raczej 128GB, to za mała pojemność, chyba, że wiesz, że więcej nie potrzebujesz. Wybierałbym tutaj pomiędzy 256, a 512GB, w zależności od tego, co będziesz na nim robił, czy przechowujesz pliki na zewnętrznych dyskach itp. 1, czy 2TB to raczej droga opcja i zalecałbym ją tylko dla osób, które są pewne, że tyle potrzebują, bądź mogą sobie na to pozwolić.

Procesor

Mamy do wyboru procesory spośród trzech generacji: czterordzeniowe i3 oraz sześciordzeniowe i5 i i7. Ten pierwszy zalecam właściwie tylko tym, którzy nie planują jakoś mocno wykorzystywać komputera. Nie jest on oczywiście jakiś bardzo słaby, bez problemu poradzi sobie z większością codziennych zadań, ale przy tych bardziej wymagających może być już trochę wolny. Pozostałym polecam zainwestować w procesor tyle, ile mogą. Szczególnie, jeśli kupujecie Mac’a na dłużej i będzie on wam służył przez kilka najbliższych lat.

Pamięć RAM

Dużą zaletą obecnego modelu Mac’a mini jest możliwość samodzielnej wymiany pamięci RAM. Dlatego nie musimy od razu wybierać jej ilości z myślą o przyszłości. Zalecam tutaj wręcz wybrać najmniejszą możliwą ilość pamięci (8GB), które można natychmiast, lub w momencie potrzeby, wymienić np. na 2x 8GB, 2x 16GB, czy nawet 2x 32GB. Chodzi tutaj oczywiście o oszczędność pieniędzy, gdyż Apple życzy sobie za niego dosyć słono. Sporo zaoszczędzimy kupując RAM samodzielnie oraz zaopatrując się w odpowiednie narzędzia. Z procesem wymiany poradzi sobie każdy, dokładny opis znajdziemy na stronie iFixit.

Złącze Ethernet

Najmocniejsze modele wyposażone są w złącze 10 Gigabit Ethernet. Jeśli potrzebujesz takiego, to pewnie o tym wiesz. Pozostałym powinno wystarczy podestowe złącze 1 Gigabit Ethernet.

Układ graficzny

Wszystkie Mac’i mini posiadają kartę graficzną Intel UHD Graphics 630. Zdecydowanie nie jest to demon prędkości, ale do codziennej pracy jest wystarczająca. W końcu Mac’ów nie kupuje się do gier, ale spora cześć z tych trochę starszych tytułów powinna działać bez problemów.

Proponowany wybór

Poniżej proponowane zestawy ze względu na trzy kryteria: dla osób, dla których cena to ważny element, dla tych, którzy chcą kupić dobry sprzęt na długi czas, nie wydając fortuny oraz dla tych, dla których liczy się moc. W wszystkich przypadkach zakładam, że RAM dokupujemy i wymieniamy samodzielnie, gdyż jest to spora oszczędność.

Cena:

Tutaj polecam w zasadzie wszystkie najniższe parametry. Nie będzie on super szybki, prawdopodobnie trzeba będzie też korzystać z zewnętrznych dysków, ale to najtańszy z dostępnych obecnie Mac’ów, więc na początek będzie całkiem dobry.

  • Procesor: Intel Core i3, 3.6GH,
  • Dysk: 128GB SSD,
  • Pamięć RAM: 8GB (później można samodzielnie rozszerzyć do 2x 8GB).

Rozsądek:

Rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć dobry sprzęt, ale tez nie wydać na niego małej fortuny. Oszczędzamy tutaj głównie na dysku, gdyż wybieramy najmniejszą opcję, która gwarantuje wygodę, czyli 256GB. Ponadto nie bierzemy najmocniejszego procesora, ale jeśli jesteś gotów zainwestować dodatkowe pieniądze, to właśnie dołożyłbym do i7. Pamięć RAM możemy rozszerzyć w zależności od potrzeb, od razu, bądź np. po roku.

  • Procesor: Intel Core i5, 3.0GHz (Turbo Boost up to 4.1GHz),
  • Dysk: 256GB,
  • Pamięć RAM: 8GB (można od razu lub później samodzielnie rozszerzyć do 2x 16GB).

Moc:

Tutaj zalecam najmocniejszy procesor, natomiast dysk w zależności od naszych potrzeb, ale nie mniej niż 256GB. Natomiast pamięć RAM polecam rozszerzyć zaraz po zakupie do 2x 16GB lub 2x 32GB. Dzięki temu będzie to naprawdę dobry sprzęt i będzie mógł nam posłużyć sporo czasu.

  • Procesor: Intel Core i7, 3.2GHz (Turbo Boost up to 4.6GHz),
  • Dysk: przynajmniej 256GB lub więcej,
  • Pamięć RAM: 8GB (rozszerzyć samodzielnie do 2x 16GB lub 2x 32GB).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*