Ciekawe funkcje i ciekawostki o MacBooku

MacBook to nazwa noteboków od Apple. Aktualnie dostępne są w dwóch wersjach, Air dla większości konsumentów oraz Pro dla profesjonalistów. Niektórych jednak może dziwić ich popularność oraz to, jak są one zachwalane. Dlatego poniżej przedstawiam kilka ciekawostek na ich temat oraz ich najważniejsze funkcje, które sprawiają, że są one tak chętnie kupowane.

Premiera MacBooka Pro

Pierwszym “MacBookiem” był MacBook Pro, który został zaprezentowany na początku 2006 roku. Był on następcą PowerBook G4, z którego początkowo dzielił wiele wspólnych cech. Najważniejszą zmianą było przejście na procesor Intela.

Premiera MacBooka

Premiera “zwykłych” MacBooków miała miejsce w pierwszej połowie 2006 roku. Były one następcami iBooka, który był prostym komputerem z przeznaczeniem głównie do przeglądania internetu i prostych zadań. Wyróżniały się głównie plastikową obudowę oraz ze względu na swoje kolory: biały oraz czarny.

Premiera MacBooka Air

Premiera MacBooka Air odbyła się na początku 2008 roku. Był on przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy cenili sobie mobilność komputera i nie zależało im na dużej wydajności. Odchudzenie MacBooka wymusiło też wiele innych kompromisów, takich jak znaczne ograniczenie ilości portów, czy usunięcie z niego napędu CD/DVD. Dzięki tym zabiegom MacBook Air był tak mały, że podczas prezentacji wyjęto go z koperty.

Usunięcie napędu CD/DVD z MacBooka

MacBook Air był pierwszym z MacBooków, który nie posiadał żadnego napędu. Swoja premierę miał jeszcze w czasach, kiedy były one raczej nierozłączną częścią komputerów, dlatego była to dosyć kontrowersyjna decyzja. Dlatego zdecydowano się jednocześnie wypuścić zewnętrzny napęd SuperDrive, który można było podłączyć do MacBooka przez USB.

Nowoczesny touchpad (gładzik) w MacBooku

Inną nowością wprowadzona przy okazji premiery MacBooka Air w 2008 roku był nowy trackpad. Zdecydowanie wyróżniał się swoja wielkością, nie posiadał też widocznych przycisków. Jednak jego główną zaletą była możliwość wykonywania różnych gestów, które wcześniej były domeną iPhone’a. Touchpad tak szybko zyskał na popularności, że niezwłocznie dodano go w pozostałych MacBookach, a po jakimś czasie także jako osobne akcesorium, które wiele osób wykorzystuje zamiast myszki.

Podświetlone logo w MacBookach

Jedną z rzeczy, które odróżniały MacBooki od innych notebooków było też świecące logo Apple z tyłu komputera. Było to ciekawy sposób na jego prezentację, jednak powodował on kilka problemów. Przede wszystkim, było to po prostu wycięcie, które było oświetlane samym podświetleniem ekranu. Dlatego nie zużywało ono dodatkowo energii, ale przy dużym źródle światła z tyłu urządzenia mogło… prześwitywać na ekranie. Ponadto, zmiana paneli MacBooków z LCD na OLED powodowała, że podświetlenie ekranu nie było już potrzebne, przez co, żeby oświetlić logo Apple, trzeba by było dodać do niego oświetlenie. Dlatego też zdecydowano się pozbyć tej funkcji, pozostawiając logo bez podświetlenia, jednocześnie mogąc odrobinę odchudzić MacBooka.

Touch Bar w MacBooku Pro

Touch Bar to podłużny ekran z możliwością kontrolowania go za pomocą dotyku. Wyświetla on dodatkowe funkcje, które uzależnione są od typu programu, który jest aktualnie otwarty. W teorii pomysł bardzo dobry, jednak nie sprawdził się on w praktyce. Prawdopodobnie powodów było ku temu kilka, między innymi usuniecie klawisza Esc oraz klawiszy funkcyjnych, niewystarczające wsparcie w programach, czy też dlatego, że większość patrzy przede wszystkim na ekran, a nie klawiaturę. W obliczu małego zainteresowania Touch Bar, której koszty nie są małe, Apple powoli wycofuje się z niego, pozostawiając jedną z funkcji, jakie ze sobą przyniósł – Touch ID.

Touch ID w MacBooku

Touch ID pierwszy raz pojawiło się w iPhone’ach, jednak łatwość odblokowania urządzenia oraz autoryzacji była tak duża, że zdecydowano się na dodaniu tego ułatwienia również w MacBookach. Początkowo, funkcja ta pojawiała się jedynie w MacBookach Pro z Touch bar, później trafiając również do pozostałych MacBooków, a nawet do desktopowych Mac’ów, poprzez zewnętrzną klawiaturę.

MagSafe w MacBooku

MagSafe to sposób na podłączenie kabla zasilającego do MacBooka poprzez magnes. Dzięki temu, zahaczenie o kabel zasilający spowoduje jedynie odłączenie go od MacBooka, a nie strącenie MacBooka z naszych kolan, czy ze stolika. Pierwszy raz pojawiła się w pierwszym MacBooku Pro, jednak zniknęła wraz ze zmianą portu zasilania na USB-C. Teraz na szczęście powraca wraz z nowymi MacBookami.

Bateria w MacBooku

Optymalizacja zużycia energii w systemie operacyjnym i programach, a także wprowadzenie procesorów Apple Silicon spowodowało znaczne zmniejszenie zużycia energii MacBooków. Naturalna konsekwencją tego było wydłużenie pracy na baterii, początkowo do ok. 10 godzin, a teraz nawet 18. Oczywiście wartości te różnią się w zależności od wykonywanej pracy, jednak są zdecydowanie większe, niż to, co oferuje większość innych notebooków.

Głośniki, mikrofony i kamera w MacBooku

To, w czym notebooki były zawsze słabe, to głośniki, mikrofony i kamery. Może właśnie z tego powodu postanowiono przyłożyć sie do nich w MacBookach. Dzięki temu od jakiegoś czasu znajdziemy w nich prawdopodobnie najlepsze głośniki spośród innych laptopów, bardzo dobry zestaw mikrofonów, który sprawdzi się do większości domowych zastosowań. Odrobinę kuleje tutaj jeszcze jakość kamery, jednak w najnowszych MacBookach jej rozdzielczość wzrosła do 1080p, więc pewnie nową kamerę zyskają również pozostałe modele.

System operacyjny do MacBooka

Kupując MacBooka, otrzymujemy go z zainstalowaną najnowszą wersją systemu operacyjnego macOS. Ponadto, przez cały okres wsparcia notebooka, możemy za darmo pobrać jego najnowsze wersje i aktualizacje do nich. To ważne, gdyż dla wielu osób najważniejszą częścią MacBooka jest nie komputer, a właśnie jego system operacyjny i programy, które w nim znajdziemy.

Zobacz też: macOS: Poradnik dla początkujących użytkowników

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*