iPhone, czy iPad? Co wybrać?

Wybór pomiędzy iPhonem, a iPadem może wydawać się dziwny, gdyż to dwa różne urządzenia… ale czy na pewno? Jednak mają one sporo części wspólnych i w wielu przypadkach kupno obu może nie być potrzebne. Wszystko zależy od tego, jak i kiedy chcesz z nich korzystać. Dlatego postaram się tutaj odpowiedzieć na pytanie, który z nich będzie dla ciebie bardziej odpowiedni, czym się różnią oraz jakie unikatowe możliwości znajdziemy w każdym z nich.

Poniżej najważniejsze cechy i funkcje, które w jakiś sposób wyróżniają oba urządzenia. Przy podejmowaniu decyzji warto zastanowić się która z nich jest dla nas ważna, bez której nie możemy się obyć i brak której nie będzie miał dla nas większego znaczenia. Po tym powinno nam wyjść, czy powinniśmy wybrać iPhone’a, iPada, czy jednak będziemy potrzebować obu urządzeń.

Przy każdym z urządzeń dodałem też ocenę od 0 do 100%, która mówi o tym, jak urządzenie daje sobie radę z daną funkcją.

Mobilność

To jak łatwo jest korzystać z urządzenia jest niezwykle ważne. Im większe urządzenie, tym mniejsza szansa, że zabierzemy je ze sobą. Dlatego niezwykłą przewagę ma tutaj iPhone, który nie dość, że jest raczej niewielki, to jeszcze funkcjonalnością zastępuje inne. Np. aparat, portfel, książkę itp. Powoduje to, że jeśli np. byśmy zapomnieli go zabrać z domu, to jest większe prawdopodobieństwo, że się po niego wrócimy, gdyż rzeczywiście jest nam przydatny.

Oczywiście, istnieje też iPad mini, ale w dalszym ciągu trudno go nazwać mobilnym. Nie zmieści się do kieszeni spodni, ani do małej torebki.

Ocena: iPhone 100%, iPad 0%

Łatwość odbioru treści

Mobilność urządzenia jest ważna, ale z drugiej strony, większy ekran umożliwia łatwiejszy odbiór różnego rodzaju treści. Oglądanie filmów, czytanie książek i innych dokumentów w formie elektronicznej jest zdecydowanie wygodniejsze na nim, niż na smartfonie, czy nawet komputerze. Podobnie z przeglądaniem stron.

Oczywiście, na mniejszym ekranie też można oglądać filmy, czytać itp. W niektórych sytuacjach może być to nawet wygodniejsze, np. w pociągu, czy autobusie, kiedy nie chcemy wyjmować dużego urządzenia. Można też wybrać iPhone’a w większej wersji (Max/Plus), gdzie będzie to wygodniejsze. Jednak nawet on nie będzie się specjalnie nadawał do dłuższego czytania.

Ocena: iPhone 50%, iPad 100%

Aparat

Porównując najnowsze iPhone’y i iPady można zauważyć, ze aparaty w nich są dosyć podobne. Jednak przewagę ma zawsze iPhone, który oferuje zwykle coś więcej, niż jest dostępne w iPadzie. I mowa tutaj nie tylko o ilości obiektywów, ale też funkcjonalności oprogramowania. Ponadto, zdecydowanie wygodniej wykonywać zdjęcia telefonem i nie wygląda to aż tak dziwnie.

Ocena: iPhone 100%, iPad 80%

Tworzenie i edycja treści

Duży ekran umożliwia wyświetlanie większej ilości treści na ekranie, co zdecydowanie ułatwia pracę nad tworzeniem i edycją treści. Jednak oprócz tego, ważna jest tutaj obsługa zewnętrznej klawiatury i kursora, które pozwalają pracować na iPadzie niemal jak na komputerze. Dzięki temu nie ważne, czy będziemy pisać tekst, czy montować film, będzie to dosyć wygodne.

iPhone’a również możemy sparować z zewnętrzną klawiaturę poprzez Bluetooth, jednak nie jest to aż tak wygodne rozwiązanie, chociaż może przyśpieszyć pisanie tekstu. Bardziej szczegółowa edycja, np. właśnie filmów, na mały ekranie będzie już zajmować więcej czasu i bardziej męczyć.

Ocena: iPhone 20%, iPad 100%

Wykonywanie połączeń telefonicznych

Jest to czynność, którą wykonujemy coraz rzadziej, ale trudno by było z niej zrezygnować. iPhone oczywiście tutaj ma przewagę, gdyż z definicji jest telefonem i to jego podstawowa funkcja, z którą radzi sobie bez problemów.

iPad nie posiada aplikacji do wykonywania połączeń i wysyłania SMSów. Oczywiście, możemy to obejść poprzez dzwonienie np. przez Skype’a, jednak to nie jest to samo. Ponadto, zawsze musielibyśmy korzystać ze słuchawek, więc dodatkowo jest to mniej wygodne rozwiązanie.

Ocena: iPhone 100%, iPad 20%

Wielozadaniowość

iPad umożliwia wykorzystanie dwóch aplikacji jednocześnie, bądź otwarcia dwóch okien tej samej aplikacji. Umożliwia to np. tworzenie notatek podczas oglądania filmu, czy otwarcie dwóch okien przeglądarki jednocześnie. Ponadto, możemy też podejrzeć okno kolejnej aplikacji, bez wychodzenia z tej/tych uruchomionych. Nie jest to może taka sama swoboda, jaką mamy na komputerze, jednak w porównaniu do iPhone, gdzie za każdym razem musimy zmieniać okno aplikacji, jest to spore udogodnienie.

Ocena: iPhone 0%, iPad 100%

Słuchanie muzyki

Oba urządzenia dają możliwość słuchania muzyki, nie tylko tej wgranej do nich, ale też online. W obu możemy też skorzystać z bezprzewodowych, bądź przewodowych słuchawek. Różnice rozpoczynają się dopiero w wygodzie. Zdecydowanie łatwiej mieć przy sobie iPhone’a i zarządzać odtwarzanymi utworami wyciągając go z kieszeni, niż musieć wyciągać do tego celu tablet. Ponadto, jeśli korzystamy ze słuchawek przewodowych, to przy tablecie może to być już wyzwanie, żeby poprowadzić swobodne przewód z plecaka, w którym go trzymamy.

Ocena: iPhone 100%, iPad 30%

Obsługa Apple Pencil

Obsługa Apple Pencil dostępna jest tylko na iPadzie. Jest to idealne narzędzie dla osób, których interesuje rysowanie, malowane, szkicowanie, odręczne notowanie itp. Duży ekran oraz spora ilość aplikacji wspierających Apple Pencil daje dużą wygodę i spore możliwości.

Co prawda, co chwila pojawiają się plotki, które mówią o dodaniu obsługi Apple Pencil także do iPhone’a. Jednak nawet jak się to stanie w przyszłości, to ze względu na wielkość ekranu dawałoby to ograniczone możliwości, np. dodanie podpisu do dokumentu, proste szkice itp. Byłaby to raczej dodatkowa wartość, dla tych, którzy i tak już mają iPada i Apple Pencil.

Ocena: iPhone 0%, iPad 100%

Płatności zbliżeniowe Apple Pay

Tylko iPhone umożliwia płatności zbliżeniowe poprzez Apple Pay. Trochę szkoda, że opcja ta nie jest dostępna w iPadzie, jednak niezbyt do dziwne, gdyż manewrowanie dużym iPadem przy terminalu byłoby niezbyt poręczne.

Ocena: iPhone 100%, iPad 0%

Dostępność aplikacji

Większość najważniejszych aplikacji posiada swoje wersje zarównano dla iPhone’a i iPada. Trzeba jednak pamiętać, że nawet te, które mają swoją wersję tylko na iPhone, możemy też uruchomić na iPadzie. Nie wyglądają może one najładniej, ale możemy z nich normalnie korzystać. Natomiast nie działa to już w druga stronę. Aplikacje tylko na iPada nie są dostępne na iPhone. Co prawda, nie ma takich zbyt wiele, ale zdarzają się. Zwykle to takie, których pełen potencjał wymaga dużego ekranu, bądź Apple Pencil, np. Adobe Photoshop.

Ocena: iPhone 90%, iPad 100%

Współpraca z Apple Watch

Jeśli w przyszłości myślimy o zakupie Apple Watch, to – przynajmniej na razie – potrzebny jest do tego iPhone. Te dwa urządzenia ściśle współpracują między sobą i nie można do tego wykorzystać iPada.

Ocena: iPhone 100%, iPad 0%

Granie

Na obu urządzeniach można grać w gry dostępne w App Store i Apple Arcade. Także oba umożliwiają podłączenie kontrolera od PS4 lub Xbox 360. iPhone może lepiej sprawdzić się w grach casualowych, jednak do większych gier i tych, w których chcielibyśmy skorzystać z kontrolera lepszym wyborem będzie iPad.

Ocena: iPhone 70%, iPad 90%

Obsługa rozszerzonej rzeczywistości

To dosyć niszowa czynność, ale z czasem może być coraz popularniejsza. Ze względu na wielkość ekranu lepiej wypada ona oczywiście na iPadzie. Jednak oprócz tego, w najnowszych iPadach pojawił się też skaner LiDAR, który ułatwia mu rozpoznanie głębi, ułatwiając rozpoznawanie obiektów i ruchów. Póki co, nie jest on jeszcze dostępny w iPhone’ach.

Ocena: iPhone 70%, iPad 100%

Podsumowanie

Poniżej skrócona wersja tego, dla kogo jest iPhone, a dla kogo iPada. Zdaję sobie sprawę, że nie opisałem wszystkich możliwości i każdy może mieć jeszcze coś, co przeważy w stronę wyboru smartfona lub tabletu. Ale mają one obecnie tyle możliwości, że trudno opisać je wszystkie.

Kiedy warto wybrać iPhone’a?

iPhone będzie idealny, jeśli potrzebujemy urządzenia, które będziemy wszędzie ze sobą zabierać i wykonywać różne rzeczy. Tylko w dwóch przypadkach (wielozadaniowość i obsługa Apple Pencil) nie radzi sobie w ogóle, natomiast w pozostały zadaniach będzie znacznie lepszy, bądź przynajmniej umożliwi ich wykonanie. Jest to zdecydowanie bardziej uniwersalne urządzenie i sprawdzi się dla większości osób.

Zobacz też: Jakiego iPhone’a wybrać?

Kiedy warto wybrać iPada?

iPad będzie dobrym wyborem, jeśli potrzebujesz urządzenia do pracy, bądź odbioru treści. Idealnie sprawdzi się do czytania książek, przeglądania internetu, oglądania filmów itp. w domu, a w niektórych przypadkach można z niego korzystać jako zamiennik dla laptopa. Ponadto, jest to też świetne urządzenie dla artystów, którzy sporo czasu spędzają na tworzeniu grafik, obrabianiu zdjęć itp. Możemy też na nim wykonywać wiele innych zadań, jednak trzeba sobie zdać sprawę z tego, jakie posiada ograniczenia.

Zobacz też: Jakiego iPada wybrać?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*