Dlaczego NIE WARTO kupić iPhone’a?

Pisałem już o tym dlaczego warto kupić iPhone’a, gdzie wymieniłem sporo jego zalet. Nie jest on jednak smartfonem idealnym, dlatego warto się jednak zastanowić te nad tym, co przemawia za tym, żeby powstrzymać się od jego zakupu. Poniżej kilka powodów, które mogą przekonać cię do wyboru innego smartfona, bądź dużo prostszego telefonu, jedynie z podstawowymi funkcjami.

Wysoka cena

To prawdopodobnie największa wada iPhone’a. Można powiedzieć, że za jakość trzeba płacić, jednak nie każdy chce wydawać tyle pieniędzy na smartfona. W końcu, nawet za iPhone’a SE z 2020 roku trzeba zapłacić minimum 2199 zł. A jest to najtańszy z nowych modeli. Co prawda, mogą one posłużyć nawet 4, czy 5 lat. Ale też nie każdy chce mieć jeden telefon przez tak długi czas, tym bardziej, że może się on nam zgubić, zniszczyć itp.

Oczywiście, smartfony z systemem Android z najwyższej półki też nie są tanie, ale oprócz nich, znajdziemy też wiele tańszych modeli.

Nie wykorzystywanie jego funkcji

Można mówić o dziesiątkach możliwości iPhone’a, jednak spora cześć osób korzysta tylko z tych podstawowych, jak dzwonienie, wysyłanie wiadomości SMS/MMS, okazjonalne przeglądanie internetu, korzystanie z kilku aplikacji itp. W takim przypadku sporo tańszy smartfon może być całkiem dobrą alternatywą, gdyż nawet nie wykorzystujemy najciekawszych funkcji, jakie daje nam iPhone.

Zamknięty ekosystem

iPhone świetnie sprawdza się, jeśli masz też Apple Watch, AirPods, Mac’a, iPada, Apple TV i inne urządzenia Apple. Współpraca pomiędzy nimi jest naturalna i “po prostu działa”. Gorzej, kiedy chcesz przesłać jakieś dane na tablet z Androidem, komputer z Windowsem, czy przesłać obraz na TV. Oczywiście, wszystko to da się zwykle zrobić, jednak nie jest to już tak łatwe.

Ograniczenia App Store

Bardzo restrykcyjne zasady App Store uniemożliwiają dodanie do niego wielu typów aplikacji. Nie znajdziemy w nim programów P2P, emulatorów, launcherów i wielu innych. Ponadto, ograniczenia w dostępie do prywatnego API uniemożliwiają stworzenie wielu aplikacji, które korzystałyby z funkcji, które są bliżej związane z systemem. Co prawda, nawet na systemie Android też już pojawiają się takie ograniczenia, jednak daleko im jeszcze do tych, znanych z App Store.

Kruchość

Nie jest to cecha tylko iPhone’ów, ale ogólnie wszystkich nowych smartfonów, które posiadają duże ekrany i szklany tył urządzenia. Jeśli należymy do tych osób, którym dosyć często telefon wypada z rąk, czy z kieszeni, to prędzej czy później upadnie on na tyle niefortunnie, że jego ekran, lub tył urządzenia ulegną uszkodzeniu. Niestety, tutaj jedynym rozwiązaniem jest wybór bardzo trwałego smartfona, etui ochronnego, bądź zwykłego telefonu.

Mały wybór urządzeń

W zaletach iPhone’a pisałem o tym jako plus, gdyż łatwiej wybrać model, jak chcemy kupić. Ale jeśli ktoś jest na bieżąco z nowinkami technologicznymi, to przy dużym wyborze smartfonów z systemem Android, będzie mógł wybrać taki model telefonu, który będzie dla niego idealny. Nie przepłacając za funkcje, z których nie będzie korzystał.

Brak możliwości konfiguracji niektórych funkcji

Jeśli lubisz, ustawić w telefonie wszystko “pod siebie”, to iOS może cię zawieść. Niestety, wielu rzeczy nie można w nim zmienić. Niektóre są zrozumiałe, gdyż pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo, jednak inne – np. brak możliwości ustawienia domyślnej przeglądarki, czy aplikacji do poczty (dodano te funkcje w iOS 14) – już mniej.

Brak możliwości dostosowania wyglądu

Z jednej strony system iOS jest dosyć dopracowany pod względem wyglądu, jednak oprócz tapety, nie ma w nim w zasadzie większych możliwości jego zmiany. Nie zmienimy w nim ekranu domowego, nie zmienimy domyślnego fontu (czcionki) w systemie, nie zmienimy jego kolorystyki, ani całego motywu. Zmiana klawiatury jest możliwa, ale przy wrażliwych danych (np. wprowadzaniu haseł), dalej będziemy musieli skorzystać z tej systemowej.

Inne

Oprócz tego, jest też wiele innych rzeczy, których nie znajdziemy już/jeszcze w iPhone’ach, a możemy odnaleźć smartfony z systemem Android, które je posiadają. Wśród nich można wymienić:

  • brak portu audio,
  • brak możliwości dodania dodatkowej pamięci,
  • brak możliwości (łatwej) wymiany baterii,
  • brak podczerwieni.

A co was przekonało do zrezygnowania z iPhone’a?

Wymieniłem tylko niektóre z powodów, które mogą wpłynąć na to, że zrezygnujecie z iPhone’a. Ale u każdego może to być inne ograniczenie lub brak którejś z funkcji. Piszcie w komentarzach co was powstrzymuje przed jego kupnem.

1 Komentarz

  1. Bateria, nie kompatybilność z różnymi aplikacjami, wsparcie Apple praktycznie nie działa, serwis drogi a do tego kiepski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*