Czyszczenie iPhone’a / iPada: port Lightning, gniazda słuchawek, głośnika

Nasze telefony i tablety zabieramy praktycznie wszędzie ze sobą, wkładamy je do kieszeni, czy plecaka, później odkładamy w różne miejsca, wpadają nam w różne zakamarki. Dlatego nie powinno dziwić to, że z czasem mogą z tego powodu wyniknąć jakieś problemy. Poniżej opisuję kilka takich najbardziej wrażliwych miejsc, problemy jakie wiążą się z ich zabrudzeniem oraz to, jak je rozwiązać.

Czyszczenie portu Lightning

Problemy z ładowaniem iPhone’a/iPada, bądź ciągłe rozpoczynanie i kończenie ładowania telefonu/tableta mogą być spowodowane właśnie nagromadzeniem się różnego rodzaju zanieczyszczeń w porcie Lightning. Nie jest on za duży, więc to co się do niego dostanie, łatwo z niego nie wyleci. Najlepiej czyścić go drewnianą wykałaczką, bądź – jeśli będzie za duża – igłą, bądź agrafką. Ale musimy być przy tym bardzo delikatni, żeby nie uszkodzić portu. Najlepiej zrobić to też przy wyłączonym urządzeniu. Po tym warto jeszcze wydmuchać pozostały bród, którego nie udało się nam wyciągnąć, przy pomocy sprężonego powietrza.

Czyszczenie portu USB-C

Podobnie jak w przypadku portu Lightning, również tutaj nagromadzenie się różnego rodzaju brudów może spowodować problemy z ładowaniem iPadów z USB-C. Sposób czyszczenia zalecam podobny, delikatnie wyjęcie wszelkich nieczystości wykałaczką lub (bardzo delikatnie) agrafką. Najlepiej przy wyłączonym urządzeniu. Po tym można dodatkowo wydmuchać wszelkie pozostałości za pomocą sprężonego powietrza.

Czyszczenie portu słuchawkowego (audio jack)

Jeśli masz jeszcze iPhone’a/iPada z portem audio jack, to nagromadzenie się w nim kurzu/paprochów może objawiać się tym, że występują trudności z całkowitym włożeniem wtyczki do portu. Port ten jest bardzo mały, więc najlepszym sposobem na ich wyjęcie będzie skorzystanie z igły lub agrafik. Delikatnie manewrując nimi, powinniśmy wyciągnąć wszelkie zanieczyszczenia. Najlepiej zrobić to przy wyłączonym telefonie/tablecie. Po tym wkładanie wtyczki do port powinno być bezproblemowe i nie powinien on z niej wychodzić.

Czyszczenie głośnika

Głośnik w iPhone/iPad składa się z wielu kilku lub kilkunastu otworów. Dlatego czyszczenie ich pojedynczo zajęłoby za dużo czasu, a dodatkowo moglibyśmy uszkodzić głośnik. Dlatego najlepiej skorzystać tutaj ze szczoteczki, którą możemy delikatnie pocierać wzdłuż otworów głośnika. Po tym warto dodatkowo spryskać otwory sprężonym powietrzem, żeby pozbyć się pozostałego brudu.

Czyszczenie przełącznika wyciszenia

Przełącznik wyciszania w iPhone to świetne rozwiązane, jeśli chcemy szybko wyciszyć telefon. Jednak i tam z czasem może się dostać bród. Można to wyczuć, kiedy nie będzie on do końca “klikać” przy przełączaniu go. Tutaj najlepiej skorzystać z igły lub agrafik, którą wyciągniemy wszystko, co mogło się dostać do niego i blokować swobodne przełączanie go. Po wyczyszczeniu powinien on działać jak nowy.

Czyszczenie obudowy i ekranu

Czymś, co na pewno wymaga najbardziej regularnego czyszczenia, jest obudowa i ekran naszego telefonu i tabletu. Co prawda, z zewnątrz może on wyglądać bez zastrzeżeń, ale wszystkie badania mówią wyraźnie, że aż roi się od nich od różnego rodzaju bakterii, zanieczyszczeń itp. Nie powinno to dziwić, gdyż dotykamy ich regularnie, czy odkładamy w różne, niezbyt czyste miejsca.

Dlatego dobrze jest go w miarę regularnie przecierać szmatką dezynfekującą, bądź zwykłą szmatką, która nasączymy środkiem dezynfekującym. Wszystkie najnowsze telefony są zabezpieczone przed wodą i wilgocią, więc nie będzie to stanowić żadnego zagrożenia dla urządzenia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*