Co zrobić po zakupie iPhone’a?

Po kupnie nowego iPhone’a jest kilka rzeczy, które musimy zrobić, zanim zaczniemy normalnie z niego korzystać. Nie jest ich wiele, ale z pewnością warto sobie zarezerwować trochę czasu, żeby przygotować go jak najlepiej do naszych potrzeb. Dzięki temu oszczędzimy go sobie w przyszłości.

Jak przeprowadzić pierwsze ładowanie iPhone’a?

Po zakupie iPhone powinien być naładowany w okolicach połowy. Można go oczywiście doładować do końca, ale nie jest to koniecznie. Nie ma też żadnych wytycznych odnośnie tego, jak powinniśmy ładować iPhone’a za pierwszym razem. Po prostu, gdy stan baterii spadnie do ok. 20%, warto go podłączyć do ładowania.

Zobacz też: Ładowanie iPhone’a. Kiedy, jak oraz ile ładować?

Instalacja karty SIM

Kolejną czynnością jest przeniesienie karty SIM ze starego telefonu do nowego. iPhone’y obecnie korzystają z karty nano-SIM, więc jeśli masz większą (SIM lub micro-SIM), najlepiej wymienić ją wcześniej u swojego operatora. Możemy też udać się do dowolnego serwisu GSM i poprosić o jej przycięcie do rozmiaru nano-SIM.

Zobacz też: Jaka karta SIM do iPhone?

Jeśli korzystasz z eSIM, informacje o karcie podasz podczas pierwszej konfiguracji iPhone’a.

Konfiguracja iPhone’a

Kolejnym krokiem jest uruchomienie iPhone’a. Jeśli jest on nowy, to uruchomi się kreator jego konfiguracji. W przypadku używanych będzie tak samo, o ile poprzedni właściciel przywrócił go do ustawień fabrycznych. Jeśli tego nie zrobił, możesz wykonać to samodzielnie.

Podczas konfiguracji będziemy kolejno wybierać różne ustawienia iPhone’a: język, sieć WiFi, ustawimy kod PIN, zalogujemy się na Apple ID, ustawiamy nasz preferowany wygląd itp. Część z ustawień możemy pominąć, ale najlepiej przejść cały proces, żeby nie musieć wyszukiwać tych ustawień w przyszłości.

Zobacz też: Pierwsze uruchomienie i konfiguracja iPhone

Przeniesienie danych z poprzedniego telefonu

Podczas konfiguracji mamy też możliwość łatwego przeniesienia danych z poprzedniego iPhone’a oraz telefonów z Androidem. Oczywiście, ręczna konfiguracja wszystkiego i możliwość rozpoczęcia korzystania z iPhone’a na świeżo ma pewne plusy, jednak przeniesienie danych z poprzedniego telefonu będzie dużo szybsze i oszczędzi nam sporo czasu.

Najłatwiej mają tutaj osoby, których poprzednim telefonem był iPhone. One mogą przenieść całą jego całą zawartość, wraz z ustawieniami i aplikacjami na nowy. Dzięki temu będą miały w nowym telefonie wszystko po staremu.

Zobacz też: Przenoszenie danych z iPhone na iPhone

Trochę więcej pracy będą miały osoby, które przenoszą się z Androida. Ale dzięki temu rozwiązaniu będą mogły przenieść przynajmniej część danych: kontakty, wiadomości, zdjęcia, konta Google itp.

Zobacz też: Przenoszenie danych z Androida na iOS (iPhone)

Aktualizacja systemu iOS

Pomiędzy produkcją iPhone’a, a momentem, kiedy zaczniesz z niego korzystać mija trochę czasu. Prawdopodobne wtedy pojawiła się jakaś aktualizacja systemu iOS. Może naprawia ona błędy, poprawia bezpieczeństwo lub dodaje nowe funkcje. W każdym razie warto od razu zaktualizować urządzenie.

Konfiguracja Face ID / Touch ID

Jeśli nie zrobiliśmy tego podczas konfiguracji, warto wykonać to jak najszybciej. Wykorzystywanie Face ID / Touch ID jest zdecydowanie wygodniejsze, niż każdorazowe wpisywanie kodu, kiedy chcemy odblokować iPhone’a. Ponadto, jest to też uważane za bezpieczniejsze rozwiązanie, gdyż zmniejsza ryzyko, że ktoś podejrzy nasz kod PIN podczas odblokowywania.

Instalacja dodatkowych aplikacji

W systemie iOS znajdziemy mnóstwo przydatnych aplikacji. Jednak największą siłą tego systemu są zewnętrzne aplikacje, które możemy znaleźć w App Store. Znacznie rozszerzą one możliwości iPhone’a i ułatwią wykonywanie wielu codziennych zadań. Na początek polecam moją listę niezbędnych aplikacji na iPhone, gdzie znajdziesz te najbardziej przydatne.

Zobacz też: Jak ściągnąć aplikacje na iPhone?

Ułożenie aplikacji w foldery

Po pobraniu nowych aplikacji, ich ikony będą wyświetlane w kolejności ich pobrania, na różnych ekranach. Nie jest to zbyt wygodne, jeśli będziemy chcieli wyszukać jakąś konkretną. Dlatego warto ułożyć je w foldery. Ja podzieliłem je wg kategorii: narzędzia, społecznościowe, informacje, podróże, zakupy, zdrowie itp. Ale najważniejsze jest, żeby system ten był czytelny i łatwo było w nim odnaleźć daną aplikację. Zaoszczędzi to nam sporo czasu podczas codziennego korzystania z telefonu.

Zobacz też: Tworzenie folderów na iPhone / iPad

Dostosowanie wyglądu iPhone’a

Teraz można już zająć się kosmetyką. iPhone nie oferuje wielu możliwości zmian wyglądu, ale w pewnym stopniu możemy go spersonalizować. Przede wszystkim warto zmienić tapetę. Warto też dostosować wygląd ekranu zablokowanego, gdzie możemy wybrać styl zegara, dodać widżety itp.

Sprzedaż starego iPhone’a

Po konfiguracji wszystkiego w nowym telefonie warto zastanowić się, co zrobić z tym starym. Szkoda go wrzucić o szuflady, szczególnie jeśli jest w dobrym stanie i może komuś jeszcze posłużyć. Dlatego dobrym pomysłem jest oddanie go lub odsprzedanie. iPhone’y całkiem długo trzymają dobrą cenę, więc jest to też sposób, żeby odzyskać trochę pieniędzy. Szczególnie teraz, kiedy ceny nowych iPhone’ów są dosyć wysokie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*