Jony Ive, główny projektant Apple

Jony Ive to jedna z ikon Apple. Jest uważany za drugą, zaraz po Steve’ie Jobsie, z osób, która najbardziej wpłynęła na popularność produktów tej firmy. Odpowiadał on za wygląd najważniejszych urządzeń (między innymi: Mac’ów, iPodów, iPhone’ów, iPadów), ale także oprogramowania (między innymi systemów iOS oraz macOS). Poniżej poznacie skróconą historię jego życia w Apple (i nie tylko).

Projektanckie początki

Pamiętam, że od najmłodszych lat interesowały mnie przedmioty wytwarzane przez człowieka. Jako dzieciak rozkładałem wszystko, co wpadło mi w ręce. Później ta skłonność przekształciła się w zainteresowanie sposobem, w jaki te rzeczy są wytworzone, jak działają, ich formą i materiałami z których je wychowano.

Swoje zainteresowanie prawdopodobnie odziedziczył po ojcu, Mike’u Ive, który był złotnikiem i nauczycielem, który uczył zajęć praktyczno-technicznych. Jednak nie był po prostu nauczycielem, był wybitny w swoim zawodzie, za co został wybrany przez brytyjskie Ministerstwo Edukacji do objęcia stanowiska inspektora angielskiej królowej. To on pomógł zmienić program nauczania we wszystkich angielskich szkołach, co wpłynęło na znaczne polepszenie kształcenia tego typu przedmiotów.

Oczywiście, starał się też zainteresować syna swoją pracą, więc zabierał go na wycieczki po londyńskich pracowniach i szkołach projektowania. To właśnie podczas jednej z nich, w studiu projektowania samochodów, zainspirowała go, do swojego przyszłego zawodu.

Zdałem sobie wówczas sprawę, że rzeźba na skalę przemysłową to interesujące zajęcie, któremu mógłbym poświecić życie.

Marząc o kierunku studiów związanym z techniką i projektowaniem, w szkole średniej brał udział w dwuletnim kursie, który miął pomóc przygotować się mu do egzaminu z tego przedmiotu. W jego ramach przygotował własny projekt (przenośny rzutnik), który tak spodobał się jego nauczycielom, że postanowili zgłosić go do konkursu na “Młodego Inżyniera Roku”. Co prawda został on odrzucony w drugiej fazie konkursu z powodu usterki, jednak o zasadności stworzenia takiego produktu świadczyć mogło to, że niedługo później podobne urządzenie ukazało się na rynku.

Wyniki jego egzaminów były tak dobre, ze mógł ubiegać się o miejsce na Oksfordzie lub Cambridge, jednak on wybrał Newcastle Polytechnic, gdzie mógł skoncentrować się na nauce wzornictwa wyrobów przemysłowych.

Rozpoczęcie pracy w Apple

Po studiach, Jonathan pracował nad zleceniami dla wielu znanych firm, w tym Apple. Jednak szybko zauważył, że pracując w taki sposób, większość ostatecznych decyzji i tak podejmuje zatrudniająca go firma.

Pracując poza firmą, ma się ograniczony na plany związane z produktem i trudno jest zrobić coś rzeczywiście innowacyjnego.

Choć zawsze zakładałem, ze pozostanę niezależny, bo wydawało mi się niemożliwe, bym mógł osiągnąć sukces, pracując dla korporacji, po zakończeniu dużego projektu dla Apple zdecydowałem się podjąć dla nich pracę i przeprowadzić się do Kalifornii.

Stało się to w 1992 r., kiedy Ive miał 27 lat. Jego pierwszym poważnym zadaniem w Apple było przejecie projektu Newton MessegePad, w którym należało poprawić kilka błędów konstrukcyjnych. Pomimo presji czasu, poradził sobie z wszystkimi problemami, a jego pomysły Jony’a podobały się jego kolegom z zespołu. Niestety był to produkt, który od początku był skazany na porażkę z powodu wielu innych błędów, których nawet najlepszy projekt nie mógł zrekompensować. Jednak to i kolejne projekty wykonywane przez Ive’a pozwoliły ukazać jego talent, zaangażowanie oraz zdolności przywódcze.

 

Dlatego, odchodzący w 1996 roku główny projektant Apple, Robert Brunner, rekomendował właśnie Jony’ego na swoje stanowisko. Pomimo głosów sprzeciwu, mówiących o jego niedoświadczeniu i młodym wieku, postawiono właśnie na niego. Niestety, właśnie wtedy sprzedaż produktów Apple zaczęła spadać, a w firmie zapanował chaos. Ive nawet myślał już o odejściu z niej, jednak powrót Steve’a Jobsa na na stanowisko prezesa (początkowo tymczasowego), spowodował, że zmienił on zdanie i został.

Współpraca ze Stevem Jobsem

 

W połowie 1997 r., Gilbert Amelio został zwolniony ze stanowiska prezesa Apple. Zastąpił go Steve Jobs, który wcześniej – po kupieniu firmy NeXT przez Apple – pełnił funkcję doradcy. Początkowo, była to jednak jedynie funkcja zastępcy. Jednak od początku przekonał do siebie Ive’a.

Pamiętam dokładnie, jak Steve zapowiedział, że naszym celem nie jest wyłącznie robienie pieniędzy, ale także tworzenie wspaniałych produktów.

Steve od początku musiał podjąć szereg trudnych decyzji, zaprzestać produkcji wielu produktów, zwolnić niemal połowę pracowników, a także całkowicie zmienić filozofię całej firmy. Nikt nie mógł być pewien swojej pozycji, wiec także Ive zdawał sobie sprawę, że musi zaprezentować swój zespół od jak najlepszej strony.

Przygotowaliśmy niewielkie broszury przedstawiające możliwości zespołu. Wydaje mi się, że mocno wpłynęły one na to, jak Steve Jobs po powrocie do firmy zaczął postrzegać nas i nasze umiejętności.

Steve był szczególnie zachwycony kreatywnością i dyscypliną, która panowała w zespole. Od razu też złapał dobry kontakt z Jonym.

Dyskutowaliśmy na temat podejścia do kształtów i materiałów. Nadawaliśmy na tych samych falach. Nagle znowu zrozumiałem, dlaczego uwielbiam tę firmę.

W kolejnych miesiącach bardzo się oni do siebie zbliżyli: jadali razem lunche, chodzili na wspólne spacery, a Jobs starał się często odwiedzać studio, żeby móc na bieżąco kontrolować postępy prac. Kontakt z nim zmienił też Jony’ego, który sam zaczął nabierać zdolności przywódczych.

Niedługo po tym, przeniesiono też studia projektowego do głównego budynku Apple, dzięki czemu Jobs mógł prowadzić ściślejszą współpracę z Jonym i jego zespołem. Oprócz tego, było to też jednoznaczne pokazanie, jak wzrósł status designu w firmie. Jobs spędzał w studiu dużo czasu, a po jego wyjściu od razu rzucano się w wir pracy, żeby mieć gotowe projekty, kiedy wróci.

Z czasem rola Jony’ego w Apple się zwiększała. Nie tylko kierował zespołem, ale także rekrutował nowych projektantów, pełnił też – może przede wszystkim – rolę łącznika miedzy studiem projektowym, a resztą firmy. Dopóki żył Steve Jobs, ściśle z nim współpracował przy wybraniu produktów, którymi należy się zając i ustalaniu kierunków działań.

Najważniejsze projekty w Apple

Przez prawie 27 lat pracy w Apple, Jony Ive miał okazję pracować nad wieloma interesującymi projektami. Jednak pierwszym szczególnie popularnym był projekt iMac’a, który również był pierwszym ważnym projektem Steve’a Jobsa po powrocie do Apple.

Jednak tym, dzięki któremu Ive zaczął był szeroko rozpoznawalny nawet wśród użytkowników produktów Apple był iPod oraz jego białe, ikoniczne wręcz słuchawki. Był to produkt, który można było zobaczyć wszędzie, na niespotykaną wtedy skalę.

Kolejne z produktów tylko potwierdzały jego renomę, a był odpowiedzialny za praktycznie wszystkie urządzenia w Apple: komputery Mac, laptopy MacBook, smartfony iPhone, tablety iPad, smartwatche Apple Watch, odtwarzacze Apple TV, a także poboczny sprzęt i akcesoria, w tym HomePod, czy słuchawki AirPods.

Jednak oprócz urządzeń, miał też okazję zająć się projektowaniem interesów użytkownikach w systemach iOS oraz macOS, a także zupełnie nietechnologicznymi projektami, jak zaprojektowanie Apple Park, aktualniej głównej siedziby Apple.

Wyróżnienia i nagrody

Jedną z cech charakteru Jony’ego, była niechęć do nagród, a właściwie do ich odbierania. Co jest swego rodzaju ironią, gdyż w swoim życiu zawodowym był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Wśród najważniejszych z nich można wymienić miedzy innymi:

  • tytuł projektanta roku 2003, nadany przez Design Museum w Londynie,
  • tytuł najbardziej wpływowej osoby w kulturze brytyjskiej, nadany przez BBC w 2004 roku,
  • honorowe członkostwo w Royal Academy of Engineering (2006),
  • nagroda National Design Award za zaprojektowanie iPhone’a (2007),
  • doktorat honoris causa w Rhode Island School of Design (2009),
  • doktorat honoris causa w Royal College of Art (2009),
  • Order Imperium Brytyjskiego, klasa Rycerz Komandor orderu, która daje mu prawo do tytułu “Sir” (2012),
  • doktorat honoris causa w University of Cambridge (2016),
  • doktorat honoris causa w University of Oxford (2016),
  • honorowe członkostwo w Jesus College w Cambridge (2016).

Przyszłość

Już od jakiegoś czasu mówiło się, że Johny Ive nie jest już w 100% oddany pracy nad produktami dla Apple. Ponoć ostatnim z projektów w jaki był mocno zaangażowany było stworzenie Apple Park. Dlatego dla wielu niespecjalnym zdziwieniem było to, że wraz z końcem 2019 roku zdecydował się zakończyć pracę w Apple. Planuje on otworzenie własnego studia projektowego LoveFrom. Jednak nie oznacza to, że nie będzie on już tworzył dla Apple, gdyż to właśnie ta firma ma być jego najważniejszym klientem, a on będzie mógł dodatkowo zająć się tworzeniem innych projektów, niekoniecznie związanych z komputerami.

Informacje i cytaty pochodzą z książek: Jony Ive – Leander Kahney oraz Steve Jobs – Isaacson Walter.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*