Objective-C. Leksykon profesjonalisty

Język Objective-C nie powinien już być pierwszym wyborem osoby, która zaczyna naukę programowania na systemy iOS, macOS itp. Jednak w dalszym ciągu może on być przydatny, np. jeśli będziesz mieć do czynienia ze starszymi projektami, w których był on właśnie wykorzystywany. W książce Objective-C. Leksykon profesjonalisty dowiesz się jak wygląda praca z tym językiem i nauczysz najważniejszych podstaw.

Lektura nie jest długa, gdyż ma jedynie 235 stron, podzielone na 19 rozdziałów. Jednak i tak opisuje ona całkiem sporo z podstawowej wiedzy, którą powinna opanować osoba, która chciała by poznać ten język oraz w przyszłości pracować z projektami napisanymi właśnie w nim. Poniżej krótki opis zawartości:

  1. Filozofia Objective-C. Podstawowe informacje o tym języku, jego historii, wieloplatformowości oraz o kompilowaniu w nim programów.
  2. Elementarz Objective-C. Podstawowe informacje o jezyku, czyli: deklarowanie typów, selektory, deklarowanie klas, protokoły, rozszerzanie klas, słowa kluczowe self i super, używanie bloków itd.
  3. Zarządzanie pamięcią. Wykorzystywanie ręcznego oraz automatycznego zwalniania pamięci, słabe referencje.
  4. Najważniejsze wzorce w Objective-C. Kopiowanie, archiwizowanie obiektów, singletony, delegowanie, tworzenie klastrów klas.
  5. Liczby. Przechowywanie liczb w kolejkach, arytmetyka liczb dziesiętnych, konwersje liczb między ciągami znakowymi.
  6. Operacje na ciągach znakowych. Tworzenie, porównywanie, przetwarzanie, zmiana kodowania, przycinanie, dzielenie, kopiowanie, tworzenie, dopasowywanie, przechwytywanie tekst z ciągów znakowych.
  7. Kolekcje. Używanie tablic, tworzenie dziennika, wyszukiwanie w kolekcjach, dziedziczenie kolekcji.
  8. Data i czas. Aktualna data, przygotowanie daty do wyświetlenia, zliczanie upływającego czasu, zdarzenia stopera, odczyt daty z ciągów znakowych.
  9. Listy właściwości. Przechowywanie kolekcji w listach właściwości, zamiana ich formatu, JSON, przechwytywanie ustawień.
  10. Interakcja ze środowiskiem. Pobieranie wartości środowiskowych, przetwarzanie argumentów z linii komend, nagłe zakończenie programu.
  11. Kodowanie klucz-wartość. Dostęp do wartości poprzez klucz, ścieżka do klucza, obserwowanie klucza.
  12. Obsługa błędów. Zwracanie informacji o błędzie, NSError.
  13. Dostęp do katalogów i plików. Odczyt pliku, kopiowanie i przenoszenie zawartości pliku, pobieranie atrybutu plików, sprawdzenie istnienia plików, praca z pakietami.
  14. Wątki. Tworzenie wątków, ustalenie ich priorytetów, synchronizacja wątków, przechowywanie danych specyficznych dla danego wątku.
  15. Bloki i Grand Central. Wykonywanie czynności w tle, tworzenie własnych kolejek w pracy.
  16. Powiadomienia. Żądanie, wysyłanie, kolejkowanie powiadomień oraz wysyłanie ich pomiędzy aplikacjami.
  17. Sieć. Łączenie się z serwerem, przesyłanie obiektów przez sieć, wczytywanie danych spod adresu URL.
  18. Debugowanie Objective-C. Rozpoznawanie problemów z pamięcią, zapisywanie wiadomości o błędach.
  19. Środowisko uruchomieniowe Objective-C. Odszukiwanie klas wg nazwy, sprawdzenie czy obiekt posiada taką metodę, odszukiwanie, inspekcja oraz tworzenie klas.

Książka Objective-C. Leksykon profesjonalisty dostępna jest tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*