Czym jest WWDC?

Wielkimi krokami zbliża się WWDC, czyli Worldwide Developers Conference organizowana przez Apple. Większość osób kojarzy ją głównie z prezentacją Apple, na której przedstawione są nowości w ich systemach operacyjnych i oprogramowaniu, jednak to tylko jedna z atrakcji. Uczestnictwo w nim jest płatne, jednak mimo tego wejściówki rozchodzą się na pniu i każdego roku uczestniczy w nim kilka tysięcy osób. Przyjrzymy się bliżej, czym tak naprawdę jest WWDC.

Kiedy się rozpoczyna i ile trwa WWDC?

WWDC zwykle organizowane jest na początku czerwca i trwa pięć dni. Zaczyna się w poniedziałek i trwa do piątku. W tym roku rozpoczyna się ono 3 i kończy 7 czerwca.

Czym jest WWDC?

Całe wydarzenie jest konferencją deweloperów na platformy Apple. Jest to okazja do wysłuchania wykładów, nauczenia się nowych rzeczy w trakcie laboratoriów, ale także spotkania i integracji z innymi programistami. Poniżej kilka stałych elementów, które odbywają się w trakcie tej konferencji.

Keynote

Prezentacja otwierająca WWDC jest to najbardziej znaną i oczekiwaną częścią konferencji. To na niej przedstawiane są wszystkie nowości w systemach iOS, iPadOS, macOS, watchOS, tvOS oraz inne nowości, które mogą zainteresować deweloperów. Z tego powodu, raczej nie mówi się tam za wiele o sprzęcie, jednak zdarzają się wyjątki.

Rozpoczyna i prowadzi ją CEO Apple, Tim Cook, jednak o szczegółach opowiadają już osoby, które są odpowiadają za dany dział. Co ciekawe, nowości pojawiające się podczas prezentacji są też zwykle zaskoczeniem dla samych pracowników Apple, gdyż o ile nie jest to wymagane, nie mogą porozumiewać się pomiędzy sobą o tym, nad czym aktualnie pracują w swoim zespole.

Platforms State of the Union

O ile sama prezentacja otwierająca WWDC jest bardzo ważna, o tyle mówi się, że dla programistów zobaczenie “Platforms State of the Union” o wiele ważniejsze. To z niego dowiemy się dużo na temat nowych systemów operacyjnych, narzędzi do tworzenia programów i aplikacji oraz tego, w którą stronę idą wszystkie zmiany. Dla zwykłych użytkowników produktów Apple może być zwyczajnie nieciekawa, ale dla programistów będzie stanowić cenne źródło wiedzy.

Apple Design Awards

Kolejnym stałym elementem jest rozdanie nagród za stworzenie najciekawszych programów i aplikacji. Wręczane są one już od 1996 roku, początkowo pod nazwą “Human Interface Design Excellence (HIDE) Awards”, a od 1998 roku funkcjonują już jako “Apple Design Awards”. Na przestrzeni lat były one rozdawane w różnych kategoriach, z rozróżnieniem na różna platformy itp. Jednak teraz przyznawane są po prostu za najciekawsze, najbardziej innowacyjne, najpiękniejsze oprogramowanie stworzone na platformę Apple.

Oprócz aluminiowej, sześcianowej statuetki oraz atrakcyjnych nagród, laureaci mogą liczyć przede wszystkim na opisanie ich osiągnięcia w branżowych serwisach na całym świecie. Wśród poprzednich zwycięzców tej nagrody można wymienić programy i aplikacje takie jak: Things, Airmail, Ulysses, djay Pro, Day One, Procreate, Coda, Evernote, Pixelmator, Billings, Tweetie, ScreenFlow, TextMate i wiele innych.

Wykłady i laboratoria

Najbardziej obszerną część konferencji stanowią oczywiście wykłady i laboratoria. Odbywają się one codziennie od rana do popołudnia. W tym roku zaplanowano ich łącznie około 130. Oczywiście nie sposób wziąć udział we wszystkich, tym bardziej, że laboratoria mają ograniczoną ilość uczestników. Dlatego od pierwszego dnia wszyscy dokładnie planują to, w czym chcą wziąć udział i zapisują się na wybrane laboratoria, zanim skończą się w nich miejsca.

W lepszej organizacji tego wszystkiego pomaga aplikacja Apple Developer od Apple, która daje dostęp do całego harmonogramu imprezy, aktualnością z nimi związanymi, a także mapę całego miejsca konferencji, dzięki której łatwiej jest trafić w określone miejsce.

Inne wydarzenia

Konferencja ta służy nie tylko zdobywaniu wiedzy, ale też jako integracja deweloperów. Dlatego, oprócz czysto technicznych wydarzeń, zaplanowano także te bardziej luźne. Wśród nich można wymienić chociażby wspólne, poranne bieganie, uprawianie jogi, wspólne śniadanie, lunch z tematem przewodnim, czy nawet koncert z dostępem do lokalnych piw.

Kto może wziąć udział w WWDC?

Teoretycznie w WWDC udział może kupić każdy, kto wykupi bilet za $1599. Dla niektórych może być to zaskoczeniem, ale w 2013 roku, wszystkie 5000 wejściówek wysprzedały się w dwie… minuty. Dlatego zmieniono ich system dystrybucji i obecnie wybór osób uczestniczących na WWDC następuje przez losowanie, na które trzeba zapisać się już w okolicach marca.

Dodatkowo, można też dostać się tam poprzez programy stypendialne. Studenci rywalizują w nich o około 300 darmowych biletów, rozwiązując specjalnie przygotowane dla nich zadania.

Zapis z prezentacji i wykładów z WWDC

Na szczęście, nie musimy być obecni na WWDC, żeby mieć dostęp do wykładów, które się tam odbywają. Możemy je zobaczyć przy pomocy aplikacji Apple Developer na Phone/iPad/Apple TV, programu Apple Developer na Mac’a, bądź na stronie: developer.apple.com/videos. Każdym przypadku możemy przeglądać je ze względu na tematy, wyszukiwać interesujące nas pozycje, bądź odnajdywać je z podziałem na poszczególne lata.

Oprócz tego, istnieje też nieoficjalna aplikacja WWDC for macOS, która oferuje kilak dodatkowych możliwości.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*