Wolniejsze działanie systemu, czyli jak przyśpieszyć Mac’a?

Wolniejsze działanie systemu macOS nie jest normalną sytuacją, dlatego warto zastanowić się, co może być tego przyczyną. Zwykle są one dosyć proste do rozwiązania, dlatego warto je natychmiast zastosować, żeby móc wrócić do normalnej pracy na Mac’u. Dlatego poniżej ułożyłem powody zwolnienia systemu w kolejności, w jakiej powinniśmy je diagnozować i naprawiać.

Program zużywający dużą ilość pamięci RAM

Niektóre programy mogą nie działać do końca tak jak powinny, przez co im dłużej z nich korzystasz, tym wykorzystują więcej zasobów pamięci RAM. Tutaj najlepszym przykładem są przeglądarki internetowe, które przy otwarciu wielu kart i częstym oglądaniu wideo w internecie mogą mieć otwarte wiele procesów, które zużywają większą część naszej pamięci. Możemy sprawdzić to w programie Monitor aktywności, karta Pamięć.

Na szczęście rozwiązanie jest bardzo proste, wystarczy regularnie restartować taki program, klikając opcję Zakończ na jego ikonie, a następnie uruchamiając go ponownie. Przed tym oczywiście pamiętaj o zapisaniu efektów pracy w nich.

Program zużywający dużo zasobów procesora

Jest to problem bardzo podobny do poprzedniego. Jednak zwykle jego przyczyną jest zawieszony program. W takim przypadku konieczne może być wymuszenie zamknięcia programu, a następnie uruchomienie go ponownie.

Zobacz też: Wymuszenie zamknięcia programu w macOS

Zbyt długi czas działania komputera

Komputery Mac potrafią działać bardzo długo, bez ich wyłączania, czy uruchomiania ponownie. Często możemy nawet nie zauważyć, kiedy będzie on uruchomiony przez kilka tygodni, z przerwami jedynie na jego uśpienie. Przez to, z czasem mogą pojawiać się dziwne problemy, dlatego warto co jakiś czas uruchomić Mac’a ponownie, co powinno pomóc w ich rozwiązaniu.

Zobacz też: Jak zrestartować Mac’a / MacBooka?

Zbyt duża ilość uruchomionych programów

Mac ze swoją filozofią nie zamykania programów przy kliknięciu w ich czerwony przycisk prowadzi do problemu, w którym możemy mieć uruchomione wiele programów z których nie korzystamy. Dlatego warto czasem spojrzeć na dock i zobaczyć, czy czasem nie ma na nim uruchomionych programów, których nie planujemy używać w najbliższym czasie. Jeśli znajdziesz takie, to warto je wyłączyć.

Zobacz też: Zamykanie okna, a wyłączenie programu

Zbyt duża ilość programów uruchamianych wraz z systemem

To będzie powodowało przede wszystkim wolniejsze uruchamianiem systemu, po włączeniu komputera. Oczywiście, nie znaczy to, ze opcja ta jest zła, ale warto zawsze z niej usunąć te programy, które nie są nam zawsze niezbędne od razu po uruchomieniu Mac’a.

Zobacz też: Jak wyłączyć automatycznie uruchamiające się programy w Mac’u?

Zbyt mało wolnego miejsca na dysku

Bez względu na to, jak duży mamy dysk, prędzej czy później i tak uda nam się go zapełnić. A powinniśmy pamiętać, żeby zawsze mieć dostępne przynajmniej kilka lub kilkanaście gigabajtów wolnego miejsca “dla systemu”. Dzięki temu będzie mógł zapisać on pliki tymczasowe, pobrać uaktualnienia i po prostu mógł dobrze funkcjonować. dlatego, jeśli masz zapełniony dysk, warto przenieść część płków na dysk zewnętrzny, bądź usunąć te zbędne.

Zobacz też: Jak zwolnić miejsc na dysku Mac’a?

Zbyt duża ilość plików na biurku

Wczytywanie każdego pliku, miniaturki dla niego, a także odpowiednie ułożenie go na biurku może spowodować spowolnienie komputera. Oczywiście, nie mówię, żeby nie korzystać z biurka jako przestrzeni roboczej, jednak warto regularnie czyścić go ze zbędnych plików.

Zbędne tymczasowe pliki, logi itp.

Wystarczy raz na jakiś czasu je usunąć. Może w tym pomóc np. program OnyX.

Za mało pamięci RAM

Programy wymagają coraz większych ilości pamięci RAM. Przez to, te które kiedyś działały bez problemu, w nowszych wersjach mogą powodować zwolnienie naszego komputera. W takim przypadku warto oczywiście pomyśleć o zwiększeniu ilości pamięci RAM w komputerze. Niestety, jest to coraz częściej nie możliwe, dlatego już przy zakupie nowego Mac’a warto pomyśleć przyszłościowo i wybrać więcej pamięci, niż potrzebujemy na tę chwilę.

Innym rozwiązaniem tego problemu może być zamkniecie innych programów, żeby więcej zasobów dostępnych było dla tego jednego, który powoduje zwolnienie naszego systemu.

Zaśmiecony system

Jeśli często testujesz nowe programu, dużo grzebiesz w systemie itp., to ostatecznym rozwiązaniem może być ponowna instalacja systemu. Dzięki niej pozbędziesz się wszelkich problemów i zaczniesz wszystko od nowa. Oczywiście, największym problemem jest czas, który trzeba poświęcić na cały proces z nią związany, czyli: wykonanie wszelkich kopii zapasowych, formatowanie dysku, instalowanie systemu oraz konfiguracja i instalowanie wszystkiego na czystym systemie operacyjnym.

Ale w większości przypadków nie powinno być takiej potrzeby. Większość osób nigdy nie przeinstalowuje systemu macOS, a na świeżo zaczyna korzystać z niego tylko po zakupie nowego Mac’a.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*