iPhone wpadł do wody, czyli co zrobić po zalaniu telefonu?

Wszystkie iPhone’y od dawana są wodoodporne, jednak nie oznacza to, że nie można ich zalać. W zależności od modelu, posiada on określoną klasę odporności, która określa do jakiej głębokości oraz na jak długo powinien on wytrzymać pod wodą. Jednak trzeba traktować tylko jako dodatkową ochronę, a nie zezwolenie na zamoczenie telefonu. Poniżej kilka porad, co zrobić po zrobić po tym, jak iPhone wpadnie nam do wody, bądź się zamoczy.

Co zrobić po zalaniu iPhone?

Pierwszą rzeczą jest oczywiście natychmiastowe wyjęcie telefonu z wody, bądź innej cieczy, do której wpadł. Następnie powinniśmy go jak najszybciej wyłączyć, żeby zapobiec jego ewentualnym uszkodzeniom. Po tym możemy skupić się na jego wysuszeniu. Na początek warto go oczywiście dobrze wytrzeć, a następnie warto wyjąć tackę z kartą SIM, co odrobinę ułatwi osuszenie wnętrza iPhone’a. Dodatkowo możemy też skierować na niego wiatrak, który będzie wiał w jego stronę powietrzem o temperaturze pokojowej, co powinno przyśpieszyć proces wysychania.

Tak powinniśmy pozostawić iPhone’a do czasu wyschnięcia, zwykle ok. 24 godzin. Następnie możemy uruchomić telefon i sprawdzić, czy działa prawidłowo.

Czego nie robić po zalaniu iPhone’a?

Jeśli telefon był wyłączony, to oczywiście nie próbujemy go włączyć. Rozumiem, ze ciekawi nas, czy wszystko w nim w porządku, jednak lepiej poczekać kilka godzin na jego wysuszenie, żeby dać sobie większą szansę jego działanie.

Jeśli chodzi o jego suszenie, nie powinniśmy wykorzystywać jednorazowych ręczników, wacików, ryżu itp., gdyż mogą one pozostawić różnego rodzaju drobinki, które mogą wpaść do wnętrza urządzenia. Nie powinniśmy też go suszyć suszarką, czy innymi źródłami ciepłego powietrza, a także sprężonym powietrzem. Nie zaleca sie również pozostawiania telefonu na słońcu, bądź kładzenia go na grzejniku, czy innych źródłach ciepła.

Komunikat: “Ładowanie niemożliwe. W złączu Lightning została wykryta ciecz”

Taki komunikat możemy otrzymać po podłączeniu iPhone’a do ładowania, bądź podłączonego do niego jakiegoś akcesorium. Może on pojawić się nawet wtedy, jeśli telefon nie wpadł nam do wody. Wystarczy, że złapie nas mocniejszy deszcz, bądź okolice złącza złapią trochę wilgoci.

Nie trzeba się tym bardzo martwić, jednak warto postępować wtedy z telefonem tak, jak w przypadku zalania, czyli wyłączyć go i pozostawić go do przeschnięcia i sprawdzić, czy komunikat pojawi się ponownie. W nagłych wypadkach, jeśli mamy taką możliwość, możemy naładować iPhone’a poprzez ładowarkę indukcyjną.

Czy warto wkładać telefon do ryżu?

Często można znaleźć zalecenia, żeby suszyć telefon wkładając go do pojemnika z ryżem. Co prawda, często jest to zalecana czynność i prawdą jest, że może wyciągnąć odrobinę wilgoci. Jednak nie jest to też magiczna substancja, która wysuszy naszego iPhone’a. Ponadto, istnieje ryzyko, że małe drobiny ryżu wpadną i uszkodzą wnętrze, bądź inne elementy naszego telefonu. Z tego powodu nawet Apple nie zaleca tego robić.

Jak sprawdzić czy iPhone był zalany?

iPhone posiada czujnik wilgoci, który zmienia swoją barwę po zetknięciu się z wodą lub innymi cieczami. W najnowszych iPhone’ach znajdziemy go po otwarciu slotu karty SIM. Normalnie czujnik ten jest koloru białego lub srebrnego, po zawilgoceniu zmieni się na czerwony.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*