Nadgryzione.plZaawansowana edycja plików PDF

mapa strony

Zaawansowana edycja plików PDF

2012-03-09, 17:30 / autor: Mateusz Skuza/ odsłon: 8 258 / Lubię to! 

Na wstępie warto wspomnieć, ze nie jest to tylko kolejna aplikacja do dodawania notatek do PDFów, dodawania tekstu, czy zaznaczaniu ważnych informacji (tak jak w przypadku programów FormulatePro, czy Skim). Tutaj oprócz wcześniej wymienionych funkcji, będziemy mogli także zedytować w nich tekst. Oczywiście mowa tu o przypadkach, kiedy PDF jest stworzony na podstawie dokumentu tekstowego, a nie zdjęć, czy skanów – ale to chyba jest oczywiste.

Edycja tekstów
Najważniejsza opcja to oczywiście zamiana tekstów. Wystarczy zaznaczyć dowolny tekst, a następnie kliknąć na ikonę „Correct Text”. Dzięki temu będziemy mogli poprawić literówki, dodać więcej tekstu, bądź nawet go usunąć. Dodawanie zupełnie nowego tekstu możliwe jest poprzez wyboru odpowiedniego narzędzia (druga ikona z narzędzi). Znajdują się tam możliwości do odpowiednio: dodania zwykłego tekstu, dodania notatki, dodania tekstu w ramce, dodania linku (do konkretnej strony, bądź adresu www).

Oprócz tego, w narzędziach „Highlight” możemy zaznaczyć dowolną część tekstu za pomocą koloru, bądź przekreślić, czy podkreślić dowolny fragment.

 

Zarządzanie grafikami
W programie znalazło się też kilka ciekawych opcji, jeśli chodzi o pracę z grafikami. Oprócz takich oczywistych rzeczy, jak dodawanie, czy usuwanie zdjęć, możemy między innymi zająć się ich edycją. Po dwukrotnym kliknięciu na dowolną grafikę, możemy dodać jeden z kilkunastu efektów (czarno-białe, blur, sepia, odwrócenie kolorów), czy dostosować zdjęcie (zmiana kontrastu, saturacji itp.).
Inną rzeczą przydatna rzeczą jest przycięcie obrazu. Wystarczy go zaznaczyć, a następnie z menu Edycja wybrać „Crop image”. Tam wystarczy już tylko odpowiednio ustawić miejsce do cięcia i zatwierdzić.

Zapis stron internetowych do PDF
Jeśli z jakiegoś powodu musisz zapisać daną podstronę, bądź całą stronę do PDF, to teraz nie będziesz miał z tym problemu. Wystarcz z menu wybrać: New -> From HTML, a następnie wkleić adres oraz określić jak głęboko mają być zapisywane strony (level). Po zatwierdzeniu rozpocznie się proces ściągania i zapisywania jej do PDF.

Inne opcje
Oczywiście wyżej przedstawiłem tylko główne opcje, oprócz nich program ma jeszcze wiele do zaoferowania. Można wyróżnić miedzy innymi:

  • - wyszywanie i zmienianie tekstów,
  • - tworzenie spisów,
  • - zmiana kolejności i dodawanie stron,
  • - dodawanie grafik do biblioteki,
  • - eksport do Evernote,
  • - dodanie numerów stron.

Podsumowując: świetny program, jeśli potrzebujesz czegoś zaawansowanego do zmieniania PDFów. Ja testowałem PDFPenPro, jednak aplikacja ma jeszcze „młodszego brata” PDFPen, który wprawdzie nie posiada wszystkich opcji, jednak jest dostępny w niższej cenie.

Wersję trial programu PDFPenPro ściągniesz tutaj.

Zobacz inne wpisy:

15 najciekawszych rozszerzeń dla Safari

Przenoszenie plików w Finderze

Wypełnianie dokumentów PDF

Monitorowanie systemu z paska menu

Wybór programów w Launchpadzie


zobacz inne wpisy o:,

Komentarze wyłaczone

Do góry