Tworzenie szyfrowanych katalogów w macOS

Pewnie większość z nasz przechowuje na dysku jakieś ważne informacje, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Dla tych najważniejszych, dobrym pomysłem może być zabezpieczenie ich w szyfrowanym katalogu (a właściwie obraz katalogu) za pomocą systemowej aplikacji Narzędzie dyskowe.

Zaczynamy od uruchomienia aplikacji Narzędzie dyskowe, z menu której wybieramy: Plik → Obraz dysku z katalogu… Teraz w oknie znajdujemy katalog, który chcemy przerobić na szyfrowany obraz dysku. Po znalezieniu klikamy na przycisk „Obraz”.

Teraz wystarczy wypełnić kilka pól. Wybierz dowolną miejsce i nazwę, natomiast jeśli chodzi o format obrazu, wybierz „do odczytu o zapisu” jeśli chcesz później dodawać, bądź usuwać z niego pliki, bądź „tylko do odczytu”, jeśli chcesz, żeby pozostał on na zawsze w takiej formie. Co do szyfrowania, to wystarczające powinno być 128-bitowe, ale jeśli uważasz że to dla Ciebie za mało, to dostępne jest również 256-bitowe, które oczywiście spowalnia dostęp do plików.

Po wyborze wszystkiego, klikamy przycisk „Zachowaj”, by po chili zostać poproszeni o podanie hasła do katalogu. Możemy tam podać własne, bądź wygenerować je korzystając z Asystenta hasła (ikona klucza). Oprócz tego, należy pamiętać, żeby ODZNACZYĆ pole „Pamiętaj hasło w moim pęku kluczy”, gdyż inaczej, przy próbie dostępu do zaszyfrowanego obrazu, aplikacja po prostu wyciągnie hasło z tego programu, przez co nasze szyfrowanie nie będzie nic dawało.

Po wszystkim, nasz katalog dostępny jest jako obraz dysku, który przed zamontowaniem, prosi nas o podanie hasła.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*