6 funkcji, z których MUSISZ korzystać na Mac’u

Jeśli korzystasz na co dzień z systemu Mac OS X, to z pewnością chciał byś poruszać się w nim najefektywniej, żeby wykonać swoja pracę najszybciej i najłatwiej jak się da. Poniżej przedstawiam kilka funkcji usprawniających jego obsługę, bez których nie wyobrażam sobie codziennego funkcjonowania.

Jeśli korzystasz z Mac’ów już przez jakiś czas, to pewnie znasz już je wszystkie, ale lista powinna się przydać nowym użytkownikom, oraz tym, którzy nie należą do osób bardzo wgłębiających się w wykorzystywane narzędzia.

1. QuickLook

Daje on możliwość szybkiego podgląd plików w Finderze. Wystarczy zaznaczyć wybrany plik, a następnie wcisnąć spację. Aplikacja pokaże nam zawartość pliku (obsługuje większość popularnych formatów), bez potrzeby uruchamiania dedykowanego programu dla tego pliku. Dodatkowo możemy poruszać się strzałkami pomiędzy innymi plikami, których podgląd zostanie natychmiast wyświetlony. Zamknąć podgląd możemy poprzez ponowne wciśnięcie klawiszu spacja, bądź esc.
Warto wspomnieć, że w OS X Lion możliwe będzie podgląd plików na liście Spotlighta – wreszcie!

2. Spotlight

Umożliwia szybkie wyszukiwanie plików w systemie. Prawdę mówiąc, wykorzystuje go także do uruchamiania aplikacji, których nie mam w docku. Aplikacja działa bardzo prosto – wciskamy cmd + spację, wpisujemy szukany plik, strzałkami wybieramy dowolny wynik (najlepszy jest od razu zaznaczony) i wciskamy enter. Zamiast dochodzić do plików przez Findera, łatwiej i szybciej będzie przez Spotlighta. No chyba, ze korzystasz z aplikacji typu QuickSilver, czy Alfred.

Warto też wspomnieć, że Spotlight umożliwia także obliczanie działań matematycznych, co w często jest dużo szybsze od uruchomiania kalkulatora.

3. Time Machine

Umożliwia on regularne i automatyczne tworzenie kopii zapasowych. Niezależnie od pogody, Twojego nastroju, czy tego, jak bardzo jesteś zajęty. Dzięki niemu, zawsze będziesz posiadał kopie zapasowe wszystkich swoich plików, które mogą być Ci potrzebne kiedy przypadkiem usuniesz, bądź omyłkowo nadpiszesz któryś z nich.

Jeśli chciałbyś dostosować tworzenie kopii zapasowych do swoich potrzeb, to warto skorzystać z TimeMachineScheduler. Ja np. przestawiłem robienie kopii na co 8 godzin, bo domyślne ustawienie – co godzinę – to moim zdaniem zbyt często.

4. Usypianie, zamiast wyłączania Mac’a.

Osobiście zyskuje dzięki temu dwie rzeczy – po pierwsze, mogę wieczorem zostawić wszystkie okna i programy tak jak chce (należy pamiętać tylko o zapisaniu stanu plików – tak na wszelki wypadek), a rano wszystko będzie wyglądało tak samo, jak to zostawiłem.
Druga rzecz, to budzenie – odkąd pamiętam, moim ulubionym albumem budzi mnie Alarm Clock, a nie było by to możliwe przy wyłączonym Mac’u. Oczywiście nie jest to tak ważne jak pierwszy powód, ale to też fajna sprawa.

5. Skróty klawiszowe/gest

To chyba najbardziej oczywisty z punktów. Każdy kto miał chociażby krótką styczność z komputerami, zna przynajmniej kilka podstawowych z nich. Sam nie wyobrażam sobie funkcjonowania chociażby bez skrótu pokazującego biurko (cmd + F3), czy do wspomnianego w poprzednim punkcie usypiania (alt + cmd + eject).
Jakiś czas temu udostępniłem spis najważniejszych skrótów klawiszowych w PDF, który dostępny jest tutaj: nadgryzione.pl/pobierz/mac-skroty-klawiszowe. Jeśli chcesz zapamiętać kilka nowych, to polecam wydrukowanie go i podglądanie co jakiś czas.

6. Dashboard

Wielu może uważać go za stary wynalazek, inni za zbędny, jednak moim zdaniem nadal świetnie się sprawdza do mini aplikacji. Widżetów powstałą cała masa i z pewnością każdy znajdzie nie jeden, dla którego będzie co jakiś czas zaglądał do Dashboardu. Sam korzystam np. z: iStat Pro, DashNote, Słownik Polsko-Angielski, Angielsko-Polski, TV Show tracker, tvShow!, czy Earth View.

2 Komentarze

  1. Jestem początkującym użytkownikiem Mac i największy problem sprawiają mi teraz polskie litery XD swoją drogą to zastanawiam się czy to naprawdę warto wydawać więcej pieniędzy na ten sprzęt. Jestem ciekaw waszym zdaniem na czym polega przewaga Mac nad windows?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*